PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ułatwić monitoring górników w strefach szczególnie niebezpiecznych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-11-2013 09:35
Ułatwić monitoring górników w strefach szczególnie niebezpiecznych
Fot. PTWP

W należącej do Kompanii Węglowej kopalni Bobrek-Centrum rozpoczęto niedawno testy systemu nadzoru umożliwiającego lokalizację górników, którzy znajdują się w strefach szczególnie niebezpiecznych.

Nowatorski system testowany jest w rejonie ścian 1 i 2 w pokładzie 615. Górnicy zabierają ze sobą niewielkie urządzenia podobne do pagerów. Dzięki tym specjalnym czujnikom możliwa jest lokalizacja na dole kopalni.
Jak to działa? Na drogach wejścia do rejonu zagrożonego zainstalowano dwie stacje bazowe, które są wyposażone w anteny.

Górnicy pobierają nie tylko swe standardowe wyposażenie, ale także specjalne urządzenia wyposażone między innymi w czujniki ruchu.

Kiedy pracownik wchodzi do rejonu zagrożonego, system wyłapuje sygnał z urządzenia danego górnika. Przez to górnik jest rejestrowany automatycznie w systemie i widoczny na monitorze komputera.

To daje wiedzę na temat tego, w którym miejscu pracownik się znajduje, kiedy znalazł się w danym rejonie i kiedy ten rejon opuścił. System może przesyłać dane do stanowiska dyspozytora.

Co istotne, na każde z urządzeń da się wysłać krótką wiadomość tekstową z danym komunikatem, na przykład ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem.

W taki sposób testowany jest system kotroli górników, którzy znajdują się w strefach, które są szczególnie zagrożone tąpaniami.

Celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy górników. Program ma dofinansowanie ze środków unijnych. Jest realizowany nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Czechach czy Hiszpanii.

Przy czym, w każdym z tych krajów skoncentrowano się na innych funkcjach zastosowania systemów elektronicznych.

W Czechach postanowiono testować system mieszany, obejmujący położenie górników oraz sprzętu. W Polsce zdecydowano się na kontrolę i rejestrowanie ruchu górników w strefach najbardziej zagrożonych.

Partnerem jest Politechnika Śląska.

Dlaczego postanowiono wybrać akurat kopalnię Bobrek-Centrum? Z tego względu, że jest jedyną kopalnią znajdującą się w strukturach Kompanii Węglowej, która eksploatuje sto procent swych pokładów w najwyższym - trzecim stopniu zagrożenia tąpaniami.

W kopalni tej nie ma wyrobiska, w którym to zagrożenie byłoby mniejsze.

Korzystanie z kamer ulokowanych na dole, bądź bazowanie na pracownikach obserwujących strefy zagrożone nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Stąd zamysł przetestowania nowoczesnego systemu lokalizacji elektronicznej pracowników dołowych. Mógłby on stanowić cenne uzupełnienie dla funkcjonujących systemów bezpieczeństwa, a zatem dla Zefira, czyli programu informującego o zagrożeniu metanowym oraz Saurona, będącego automatycznym systemem nadzoru ruchu.

W Bobrku-Centrum testuje się system łączności, jak również specjalne oprogramowanie niezbędne do identyfikacji załogi.

Testowanie systemu na dole pokaże jego mocne i słabe strony. Dzięki temu można go będzie poprawić.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP