PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ukryte koszty odkrywek węgla brunatnego to 10 mld zł?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
06-11-2012 10:50

Nawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo - Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica.

Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności. Ekolodzy z Greenpeace zwracają uwagę, że tak ogromne koszty stanowią przesłankę, by zrezygnować z planów budowy kopalni odkrywkowych na rzecz rozwoju sektora energetyki odnawialnej i namawiają rząd do aktualizacji dokumentu strategicznego „Polityka Energetyczna Polski do 2030r.”, tak by uwzględniał on koszty zewnętrzne produkcji energii.
Zdaniem Greenpeace ekspertyza prof. Kudełko to wyjątkowe polskie opracowanie naukowe, które w sposób kompleksowy analizuje koszty zewnętrzne produkcji energii z węgla brunatnego. Metodyka ich wyliczenia oparta jest o model makroekonomiczny, pozwalający w obiektywny sposób oszacować koszty powodowane przez emisję zanieczyszczeń gazowych sektora energii w takich kategoriach jak: utrata życia lub zdrowia, zniszczenie materiałów, straty w uprawach rolnych oraz bioróżnorodności a także zmiana charakteru użytkowania ziemi.

- Niedostrzeganie realnych kosztów energetyki węglowej jest w Polsce problemem. W Polsce świadomość tych kosztów jest niestety niska. Sprawia to, że podejmując decyzje o kształcie polskiej polityki energetycznej nasi decydenci działają w warunkach niepełnej informacji. A wtedy łatwo o błędy. Sporządzenie takiego szacunku jest szczególnie ważne, bowiem koszt zewnętrzny wytwarzania energii elektrycznej to realny koszt transakcji zawieranej między producentem prądu a jego odbiorcami, który jednocześnie nie jest przez nich ponoszony. Koszt ten ponosi jednak całe społeczeństwo w postaci gorszego stanu zdrowia ludności, intensywniejszej korozji, strat w rolnictwie czy wreszcie gorszego stanu środowiska naturalnego - mówi dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.

- Budowa nowych kopalni odkrywkowych wiąże się z ogromnym zniszczeniem pól uprawnych, gospodarstw, terenów leśnych. Jeśli rząd dopuści do ich budowy, nawet 30 tys. osób może zostać wywłaszczonych. Co więcej, ekspertyza kosztów zewnętrznych udowadnia, że produkcja energii z węgla brunatnego mocno obciąża zdrowie i portfele nas wszystkich. 10 mld złotych rocznie to jedna trzecia budżetu NFZ. Koszty zanieczyszczeń ponoszą wszyscy podatnicy, choć zysk czerpią wyłącznie koncerny energetyczne - dodaje Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace apeluje do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o aktualizację „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” i odstąpienie od planów budowy kopalni odkrywkowych, które jedynie zwiększają uzależnienie naszej gospodarki od paliw kopalnych. Ekolodzy chcą, by w zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu, znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP