XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ukraińcy chcą skorzystać z polskich doświadczeń reformy górnictwa

Ukraińcy chcą skorzystać z polskich doświadczeń reformy górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Obwodu Donieckiego na Ukrainie chcą skorzystać ze śląskich doświadczeń w dziedzinie reformy górnictwa. Ma to być - obok przygotowań do Euro 2012 - główny temat współpracy obu regionów w najbliższych latach.

Śląskie i Obwód Doniecki formalnie współpracują od prawie 3 lat. W poniedziałek do Katowic przyjechali przedstawiciele władz ukraińskiego regionu, by rozmawiać o szczegółach współpracy w tym i przyszłym roku. Podpisano deklarację intencyjną w tej sprawie.

Ukraińców interesuje przede wszystkim sposób, w jaki restrukturyzowano śląskie kopalnie oraz jak radzono sobie z problemami społecznymi w tym okresie. Już dziś stronie ukraińskiej doradzają w tej sprawie śląskie instytucje, zaangażowane w minionych latach w proces reformy w Polsce.

Związana z samorządem woj. śląskiego Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego wchodzi w skład konsorcjum, które na Ukrainie realizuje program Wsparcia Polityki Górnictwa. Jego celem jest przyspieszenie restrukturyzacji sektora górniczego.

Chodzi o to, by w przemianach prowadzących do efektywności ekonomicznej kopalń uwzględnić także kwestie społeczne, ochronę środowiska, likwidację szkód górniczych oraz sprawy związane z ewentualnym zamykaniem nierentownych zakładów. Osobną płaszczyzną współpracy jest bezpieczeństwo w górnictwie.

Wiosną tego roku, na prośbę ukraińskiego rządu, polscy eksperci uczestniczyli w wyjaśnianiu okoliczności ubiegłorocznej tragedii w kopalni im. Zasiadki w Doniecku. Zginęło tam 106 górników. Uzgodniono, że będzie to początek szerszej współpracy środowisk górniczych obu krajów.

Zakłada się, że do Polski będą przyjeżdżali przedstawiciele ukraińskiego górnictwa i kooperujących z nim instytucji, aby zapoznać się ze stosowanymi tu rozwiązaniami, głównie w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania podziemnych zagrożeń, m.in. metanowego oraz tąpnięciami. Ukraińcy mają też zapoznać się z nowinkami technicznymi, stosowanymi przez polski przemysł z sektora zaplecza górniczego.

Skoncentrowane w Obwodzie Donieckim ukraińskie kopalnie ze względu na wysoką koncentrację metanu należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Co roku ginie w nich ok. 300 górników.

Na czele goszczącej na Śląsku delegacji Obwodu Donieckiego stoi Oleksander Iwanowicz Hohotwa, zastępca przewodniczącego Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej. W poniedziałek spotkał się on z marszałkiem woj. śląskiego Bogusławem Śmigielskim. Oprócz spraw górnictwa, rozmawiano też o przygotowaniach do piłkarskich mistrzostwa Europy Euro 2012, współpracy regionalnych portów lotniczych i wspólnych działaniach promocyjnych.

Umowę o współpracy woj. śląskiego i Obwodu Donieckiego zawarto w grudniu 2005 r. Samorządowcy z obu regionów podpisali ją, by pobudzić wymianę gospodarczą oraz ułatwić kooperację polskich i ukraińskich firm. Obwód Doniecki to trzeci - po lwowskim i czerniowieckim - region Ukrainy, z którym współpracuje śląski samorząd.

We współpracy z Donieckiem wspólnym mianownikiem są podobieństwa obu regionów. Donieck to ważny ośrodek przemysłu wydobywczego i ciężkiego na Ukrainie, podobnie jak w Polsce Górny Śląsk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy chcą skorzystać z polskich doświadczeń reformy górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!