Ukarani przez UOKiK dostawcy górnictwa odwołali się do sądu

Ukarani przez UOKiK dostawcy górnictwa odwołali się do sądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie trzy spółki dostarczające materiały dla górnictwa, ukarane w grudniu przez UOKiK za ustawianie wyników przetargów, zmowę cenową i podział rynku, odwołały się od decyzji Urzędu do sądu. Firmy kwestionują zasadność nałożonej kary - łącznie ponad 18 mln zł.

"Trzy ukarane spółki złożyły odwołania; wpłynęły one już do UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów odwołanie przekazywane jest niezwłocznie wraz z aktami sprawy do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O terminie rozprawy zdecyduje sąd" - poinformował w środę PAP Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu.

Na ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie czeka m.in. Kompania Węglowa, która mogła ponieść największe straty w związku z praktykami stosowanymi przez ukarane firmy. Spółka analizuje sytuację pod kątem prawnym, by domagać się odszkodowania.

"Czekamy na prawomocne zakończenie wszystkich procedur związanych z tą sprawą, aby podjąć odpowiednie działania" - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

18 grudnia UOKiK poinformował, że spółki Minova Ekochem, A. Weber i Schaum-Chemie Mikołów ustalały ceny i dzieliły krajowy rynek; w efekcie kopalnie musiały płacić dwa razy więcej za produkty. Przedstawiciele Urzędu szacowali, że łączne straty Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, LW Bogdanki i Katowickiego Holdingu Węglowego mogły w wyniku zmowy sięgnąć ok. 100 mln zł.

W największym stopniu dotyczy to Kompanii Węglowej, która zużywa najwięcej materiałów dostarczanych przez ukarane firmy. Kompania już w 2007 r. złożyła dwa wnioski do UOKiK o wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec tych trzech firm w związku z przetargami na dostawę środków chemicznych.

Postępowanie w tej sprawie prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wszczęła w grudniu 2011 r. Główne zarzuty Urzędu wobec spółek to: ustawianie wyników przetargów, zmowa cenowa i podział rynku. Chodziło o dostawy klejów poliuretanowych oraz pian fenolowych i mocznikowych.

Podstawą do podjęcia działań były informacje uzyskane z prokuratury. Na etapie postępowania wyjaśniającego UOKiK współpracował również z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według Urzędu do zawierania niedozwolonych porozumień dochodziło po ogłoszeniu przetargów. Ustalano, które spółki uzyskają zamówienie publiczne, ich udziały w rynku oraz ceny, jakie zaoferują w przetargu. W efekcie kopalnie musiały płacić więcej za produkty.

Przedsiębiorca, wytypowany jako zwycięzca, składał najtańszą ofertę. Pozostałe firmy żądały za swoje usługi wyższej ceny, tak, aby zachować pozory uczciwej rywalizacji lub w ogóle nie ubiegały się o kontrakt z kopalnią. Według Urzędu nielegalne ustalenia trwały co najmniej od 2005 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukarani przez UOKiK dostawcy górnictwa odwołali się do sądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!