UE: związkowcy domagali się podwyżek płac

UE: związkowcy domagali się podwyżek płac
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wielotysięczna manifestacja związków zawodowych z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski, przeszła w sobotę ulicami Lublany - stolicy Słowenii, która przewodniczy obecnie UE. Związkowcy domagali się podwyżek płac.

Ale zabrani w pobliskim Brdzie na nieformalnym spotkaniu ministrowie finansów krajów UE stanowczo sprzeciwili się podwyżkom, ostrzegając przed nakręcaniem spirali inflacji, której poziom uznali już za niepokojąco wysoki.

"W ofensywie na rzecz godnej płacy" do Lublany przyjechała setka związkowców z OPZZ, a także około trzystu z NSZZ "Solidarność" z wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej Jerzym Langerem na czele.

"Przez wiele lat płace w Polsce nie rosły proporcjonalnie do wzrostu wydajności pracy. Oczekiwania pracowników są słuszne i powinny być zrealizowane, jeśli chcemy się rozwijać i dorównać innym krajom UE" - powiedział PAP Langer.

W ramach kampanii "Niskie płace barierą rozwoju Polski" "S" przekonuje, że dla ratowania polskiego rynku pracy i ograniczenia emigracji zarobkowej konieczne jest zmniejszenie dystansu pomiędzy zarobkami w Polsce i rozwiniętymi krajami Unii.

"Postulujemy sprawiedliwy podział przyrostu dochodu narodowego przez podwyżki płac dla wszystkich grup zawodowych oraz waloryzacji emerytur" - powiedział Langer. Jego zdaniem pracownicy mają prawo skorzystać z owoców polskiego rozwoju gospodarczego, "który przewyższa oczekiwania ekonomistów", podczas gdy zyski przedsiębiorstw rosną.

Sobotnią demonstrację zorganizowała Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC). Na jej apel miało przyjechać do słoweńskiej stolicy 30-40 tys. związkowców, ale na razie policja nie dysponuje danymi o liczbie manifestantów.

Szef ETUC John Monks argumentuje, że "biedni biednieją, a bogaci się bogacą". Jego zdaniem realne płace Europejczyków nie drgnęły od lat w wielu krajach UE, tymczasem ceny mieszkań, żywności czy paliwa są coraz wyższe.

ETUC twierdzi, że podwyżka płac jest tym bardziej uzasadniona, że rośnie przepaść między zarobkami przeciętnych pracowników a kadry zarządzającej. Według obliczeń związkowców, 20 najlepiej opłacanych szefów europejskich przedsiębiorstw zarabia 300 razy więcej (ok. 8,5 mln euro rocznie) niż przeciętny pracownik.

Poza tym związkowcy apelują o zrównanie płac mężczyzn i kobiet, które w UE zarabiają średnio 15 proc. mniej - mimo istniejącego od lat europejskiego ustawodawstwa o zakazie dyskryminacji płacowej.

Szczególny gniew ETUC budzą powtarzane także w Brdzie na spotkaniu ministrów apele szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude'a Tricheta o "umiarkowanie" w żądaniach płacowych, tak by nie doprowadzić do dalszego wzrostu inflacji w strefie euro. Głównym zadaniem EBC jest trzymanie w ryzach inflacji, tymczasem w marcu sięgnęła ona rekordowego poziomu 3,5 proc. (w ujęciu rok do roku). Wyznaczony cel inflacyjny to nieco poniżej 2 proc.

Także polski minister finansów Jacek Rostowski przestrzegł w piątek przed uleganiem naciskom związków zawodowych. "To absolutnie nie jest czas na podwyżki" - powiedział PAP. Jego zdaniem przeniesienie inflacji na płace może doprowadzić tylko do wyższych stóp procentowych i do efektów recesyjnych, "co będzie się odbijało negatywnie na dochodach samych związkowców".

"Wzrost płac musi wynikać ze wzrostu wydajności. Inflacja jest największym wrogiem najsłabszych. Milionerzy nie będą mieli żadnych problemów, by sobie z nią poradzić. To, co robimy walcząc z inflacją, to też jest walka socjalna" - oświadczył z kolei premier Luksemburga, przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Spadek siły nabywczej jest teraz głównym tematem debaty społecznej - i negocjacji związkowców z pracodawcami - w wielu krajach Europy Zachodniej, m.in. we Francji, Belgii czy Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!