XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tydzień górniczych protestów

Tydzień górniczych protestów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy rozpoczynają jutro cykl protestów w Jastrzębiu-Zdroju. Będą też rozmowy płacowe z udziałem mediatora w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - informuje Rzeczpospolita.

- Po długim weekendzie majowym mamy w planie rozmowy z Sierpniem '80 z udziałem mediatora, bo tylko z tym związkiem jesteśmy w sporze zbiorowym powiedział "Rz" Ryszard Fedorowski, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego.

Sierpień '80 domaga się w KHW 12-proc. podwyżki płac (jak na razie jedyną spółką węglową, która porozumiała się ze związkowcami co do ok. 5-proc. podwyżek, jest Kompania Węglowa).

"Rz" przypomina, że na kolejną turę rozmów z udziałem mediatora czekają też związkowcy i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tym holdingu jednak może dojść do kolejnych protestów i manifestacji na ulicach Jastrzębia.

Powód? Związkowcy nie godzą się z polityką firmy. Od 11 maja bowiem górników zatrudniać będą nie kopalnie, ale sama JSW, co oznacza m.in. redukcję o jedną trzecią ok. 60 związkowych etatów - wyjaśnia dziennik.

Osoba z branży prosząca o zachowanie anonimowości oszacowała dla "Rz", że związkowcy kosztują JSW rocznie nawet ponad 6,5 mln zł.

"Rz" informuje, że z powodu nadprodukcji węgla JSW zamierza wprowadzić tzw. piątki bez wydobycia (wiadomo już, że wolny będzie 8 maja, wydobycie zatrzymano też na 30 kwietnia i 3 maja), co oznacza dla górników albo konieczność wzięcia przymusowego urlopu, albo zgodę na wypłatę postojowego, niższego niż tradycyjna dniówka.

Górniczy związkowcy od 4 maja zapowiadają codzienne protesty w Jastrzębiu, nie wykluczają też przyjazdu do Warszawy, a w ostateczności zatrzymania kopalń JSW - pisze "Rz".

Na 22 czerwca zaplanowali też referendum w sprawie odwołania Mariana Ślęzaka, wiceprezesa JSW z ramienia załogi, który ich zdaniem przestał reprezentować interesy pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tydzień górniczych protestów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!