PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trzy kolejne banki ograniczają finansowanie Kopeksu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
29-02-2016 19:30
Trzy kolejne banki ograniczają finansowanie Kopeksu
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Kopex poinformował, że trzy banki: Polska Kasa Opieki SA, Bank Zachodni WBK oraz Raiffeisen Bank Polska z powodu naruszenia warunków umów kredytowych wypowiedziały spółce finansowanie. W zeszłym tygodniu taką decyzję podjęły już banki ING oraz PKO BP. To efekt straty finansowej poniesionej przez Kopex w 2015 r.

Kopex poinformował, że 29 lutego br. otrzymywał z trzech banków pisma z zawiadomieniem o ograniczeniu finansowania.
Katowicka spółka dostała pismo z banku Polska Kasa Opieki SA, datowane na 29 lutego 2016 r., zawiadamiające o obniżeniu przez bank Polska Kasa Opieki SA z dniem 25 lutego 2016 roku kwoty przyznanego kredytu do wysokości kwot już wypłaconych. Decyzję swą bank Polska Kasa Opieki SA uzasadnił pogorszeniem, w jego ocenie, wiarygodności kredytowej Kopex SA i jego grupy kapitałowej.

Kopex otrzymał również pismo z Banku Zachodniego WBK, datowane na 29 lutego 2016 r., informujące o wystąpieniu przypadku naruszenia zawartej umowy o limit na gwarancje bankowe, polegającego na niewykonaniu zobowiązania dotyczącego obowiązku utrzymywania wskaźnika Dług Netto/EBITDA na określonym poziomie, wskutek czego Bank Zachodni WBK obniżył kwotę przyznanego Kopeksowi i niewykorzystanego limitu na gwarancje do kwoty 0 euro ze skutkiem od dnia 29 lutego 2016 roku.

Zarząd Kopex poinformował, iż na dzień 29 lutego 2016 r. stan wykorzystania limitu gwarancyjnego w Banku Zachodnim WBK wynosił 0 euro.

Do Kopeksu trafiło także pismo z Raiffeisen Bank Polska, również datowane na 29 lutego 2016 r., informujące o wystąpieniu przypadku naruszenia zawartej umowy o limit wierzytelności polegającego na niewykonaniu zobowiązania dotyczącego obowiązku utrzymywania wskaźnika Net Senior Debt/EBITDA na określonym poziomie, wskutek czego Bank dokonał ze skutkiem od dnia 29 lutego 2016 r. podniesienia wysokości marży z tytułu udzielonych gwarancji oraz zablokował możliwość korzystania z przyznanych limitów.

Te działania banków to wynik kiepskich wyników finansowych Kopeksu w 2015 r., kiedy to zanotował stratę netto w wys. 496,6 mln zł.

Czytaj także:
Kopex stracił w ubiegłym roku

Zarząd Kopeksu zwraca uwagę iż, podobnie jak w przypadku działań ze strony banków Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski oraz ING Bank Śląski obniżenie przez bank Polska Kasa Opieki SA kwoty udzielonego kredytu utrudni terminowe regulowanie bieżących zobowiązań Kopex SA i jego spółek zależnych, jednak nie uniemożliwi spółce i jej grupie kapitałowej dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także:
ING oraz PKO BP ograniczają kredytowanie Kopeksu


NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.84 PLN 0.05 (1.32%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 188 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP