Trzy kamienice częściowo zawaliły się w Bytomiu

Trzy kamienice częściowo zawaliły się w Bytomiu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy kamienice częściowo zawaliły się w piątek w Bytomiu (Śląskie). Nikt nie ucierpiał - poinformowała straż pożarna. Wszystkie budynki były niezamieszkane, zakwalifikowane do rozbiórki; położone były w odległości około kilometra od siebie.

Według powiatowej inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu Elżbiety Kwiecińskiej o zdarzeniach przesądził zły stan techniczny tych budynków i zmiana warunków atmosferycznych - ocieplenie spowodowało rozprężenie namoczonych konstrukcji drewnianych.

Straż pożarna dostawała kolejne zgłoszenia w niewielkich odstępach czasu - o godz. 10.05, o 11.20 i 13.20.

W pierwszym przypadku zawalił się dach i stropy między piętrami na powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej w centrum miasta - powiedział PAP Dariusz Szczęsny z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Bytomiu.

Choć nikt nie informował, że w środku mogą być ludzie, ze względu na spore rozmiary gruzowiska zdecydowano się przeszukać teren z psami. Akcja spowodowała utrudnienia w ruchu, samochody kierowano objazdami, a tramwaje miały przestoje.

Druga kamienica jest usytuowana przy ulicy Chorzowskiej, na granicy dzielnicy Rozbark; tam zawaliła się część ściany frontowej budynku o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych.

Trzeci przypadek miał miejsce już po południu. W kamienicy przy ulicy Piekarskiej zawaliły się wewnętrzne stropy na 3 piętrach na powierzchni ok. 25 metrów kwadratowych. Zdecydowano, że teren przeszuka strażacka grupa poszukiwawcza z psami z Jastrzębia Zdroju. Strażacy i psy przyjechali zaraz po przeszukaniu kamienicy przy Jagiellońskiej.

Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach nie odnotowała w piątek w rejonie Bytomia żadnych poważnych wstrząsów. Zjawiska o mniejszej sile może wychwycić kopalniana sieć sejsmologiczna, ale urządzenia w kopalni "Bobrek - Centrum" nie wskazały nawet niewielkich wstrząsów.

O tym, że to nie bieżąca eksploatacja górnicza spowodowała piątkowe zawalenia kamienic jest też przekonany kierownik Zakładu Ochrony Powierzchni i Obiektów Budowlanych Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach prof. inż. Andrzej Kowalski. "Bytom jest miastem +podebranym+, a podziemna eksploatacja na pewno budynkom na powierzchni nie pomaga. Problemem jest tu jednak fakt, że obiekty przeznaczone do rozbiórki nie są rzeczywiście rozbierane" - powiedział PAP.

Jak zaznaczyła inspektor Kwiecińska, zawalone w piątek budynki - dwa należące do gminy Bytom i jeden do Kompanii Węglowej - były do rozbiórki przeznaczone, ale nie wydano jej nakazu. "W tej sytuacji te nakazy zostaną oczywiście natychmiast wydane" - powiedziała.

Adam Grzesik z biura prasowego Urzędu Miasta w Bytomiu przyznał, że rozbiórka obiektów (przeznaczonych do niej) nie przebiega szybko, bo jest kosztowna. Rozebranie jednego obiektu kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

W lipcu 2011 r. w bytomskiej dzielnicy Karb pod wpływem wydobycia węgla prowadzonego przez miejscową kopalnię "Bobrek-Centrum" pękały ściany budynków. Trzeba było ewakuować 567 osób zamieszkujących gminne lokale.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy kamienice częściowo zawaliły się w Bytomiu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!