Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trzy filary Węglokoksu mają być wzmacniane

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
08-03-2016 06:16
Trzy filary Węglokoksu mają być wzmacniane
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Węglokoks planuje skoncentrować się na uporządkowaniu oraz wzmocnieniu tego, co już posiada i nie zamierza na razie wchodzić w nowe obszary działalności.

Grupa Kapitałowa Węglokoksu opiera się o trzy główne filary: górniczy, hutniczy oraz energetyki cieplnej.
Węglokoks zamierza wzmacniać te trzy filary, a zatem zwiększyć swe zaangażowanie w wydobyciu węgla, rozwijać segment stalowy oraz segment energetyki cieplnej.

W roku 2014 Węglokoks zdołał wyeksportować niemal 5,5 mln ton węgla, z kolei w roku 2015 eksport ukształtował się na poziomie ok. 4,7 mln ton. W roku 2016 Węglokoks zakłada wyeksportowanie około 4 mln ton węgla.

Węglokoks Kraj zakończył ubiegły rok na plusie. W Węglokoksie planują, że rok 2016 Węglokoks Kraj zakończy z zyskiem netto w wysokości około 40 mln zł.

W Węglokoksie Kraj już wiedzą, jak należy dobrać się do węgla. Jedną z planowanych metod specjalnych w kopalni Piekary jest eksploatacja systemami komorowo-filarowymi z zastosowaniem obudowy kotwiowej.

Ósmego lutego br. podpisano pomiędzy Węglokoks Kraj Sp. z o.o., Głównym Instytutem Górnictwa i Joy Global Poland Sp. z o.o. trójstronne porozumienie dotyczące prowadzenia eksploatacji systemami komorowo-filarowymi z zastosowaniem obudowy kotwiowej w kopalni Bobrek-Piekary Ruch Piekary.

Najpierw eksperci Głównego Instytutu Górniczego przeprowadzą prace badawcze mające określić możliwości i uwarunkowania prowadzenia eksploatacji systemami komorowo-filarowymi z zastosowaniem obudowy kotwiowej w warunkach zagrożenia tąpaniami i pożarami oraz jego wpływu na powierzchnię.

W przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań nastąpi wdrożenie projektu, w tym zastosowanie nowoczesnych technologii kotwienia i urabiania złoża firmy Joy Global.

Szacuje się, że zastosowanie wyżej wymienionego systemu eksploatacji może przedłużyć żywotność kopalni Bobrek-Piekary Ruch Piekary o co najmniej dziesięć lat.

W 2020 roku sczerpane zostanie złoże Brzeziny, w którym ścianami eksploatowany jest pokład 510. Rejon Brzeziny w latach 2020–2021 zostanie zlikwidowany wraz z peryferyjnym szybem Dołki.

Od 2020 roku kopalnia Piekary bazować będzie na złożu Piekary, w którym eksploatacja prowadzona będzie w wysokojakościowych pokładach 504 i 510 metodami specjalnymi, w sposób maksymalnie ograniczający wpływ eksploatacji na powierzchnię (dzielnice Piekar Śląskich: Szarlej i Brzozowice-Kamień).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP