Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomczykiewicz: działania związków z KW są irracjonalne

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-09-2014 12:48
Tomczykiewicz: działania związków z KW są irracjonalne
fot. Paweł Pawłowski

Zerwanie przez związki zawodowe rozmów z zarządem Kompanii Węglowej jest niezrozumiałe, argument jaki podali związkowcy jest irracjonalny – mówi Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

- Decyzje własnościowe nie leżą w gestii związków zawodowych, lecz w gestii właściciela. Każdy powinien wypełniać swoją rolę i realizować to, do czego statutowo jest zobowiązany. Zrywanie rozmów w tak trudnej sytuacji, w jakiej jest KW, jest drogą ku jej upadłości. To chyba nie jest celem zawiązków zawodowych – dodaje Tomasz Tomczykiewicz.
W założeniach planu naprawczego, przedstawionego przez zarząd KW, zaproponowano m.in sprzedaż kilku kopalń.

- Sądząc po słowach prezesa KW Mirosława Tarasa determinacja w realizowaniu planu naprawczego jest. Trzeba zakładać, że program, być może zmodyfikowany o kwestie uzgodnione ze związkami zawodowymi, będzie realizowany – przekonuje minister Tomczykiewicz.

Tomasz Tomczykiewicz nie chciał oceniać założeń programu. Odpowiedział, że musi być przygotowana ostateczna wersja dokumentu, który trafi do Rady Nadzorczej i do właściciela.

- Może się okazać, ze program naprawczy będzie niewystarczający. Wierzę, że jest determinacja w zarządzie KW jest do tego, aby tę spółkę wyprowadzić na prostą – dodaje Tomasz Tomczykiewicz.

Przypomnijmy, że 13 organizacji związkowych z Kompanii Węglowej tworzących sztab protestacyjno-strajkowy postanowiło odstąpić od rozmów z zarządem KW.

- W związku z notorycznymi zmianami w programie naprawczym Kompanii Węglowej w ramach procesu konsultacji oraz informacjami o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy zarządami KW SA i Węglokoks SA, dotyczącego sprzedaży kopalń wchodzących w skład KW, strona związkowa uznaje, iż zarząd KW jednostronnie zerwał konsultacje dotyczące planu naprawczego spółki - napisali związkowcy w oświadczeniu.

Już na początku września br. prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras deklarował, że bez wprowadzenia zaproponowanego przez zarząd Kompanii Węglowej planu naprawczego na lata 2014-2020 spółka w najbliższym czasie upadnie.

Plan naprawczy zakłada pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki - co ma w praktyce odbyć się poprzez sprzedaż kilku kopalń - i wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów. Zarząd KW chce też racjonalizować zatrudnienie i "urealnić" koszty wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Mają być one dostosowane do sytuacji rynkowej i możliwości ekonomiczno-finansowych KW. Spółka zamierza zwiększyć przychody ze sprzedaży poprzez poprawę jakości i średnich cen węgla. Plan zakłada też zmiany w strukturze organizacyjnej spółki i jej grupie kapitałowej.

Spośród 14 kopalń KW obecnie rentowne są tylko trzy. Wynik finansowy spółki po sześciu miesiącach wynosił minus 342,3 mln zł wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. W ubiegłym roku KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto, a jej strata na sprzedaży węgla wyniosła 1,2 mld zł.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP