Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomasz Rogala, prezes KW, o restrukturyzacji spółki

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
11-03-2016 10:02
Tomasz Rogala, prezes KW, o restrukturyzacji spółki
Fot. PTWP

Prezes Kompanii Węglowej Tomasz Rogala wskazuje, że przemyślana restrukturyzacja tak wielkiej firmy, jaką jest Kompania Węglowa, może się odbywać tylko na warunkach rynkowych.

- Przeniesienie kopalń do Polskiej Grupy Górniczej to konieczność, bo pozwala je faktycznie uratować, ale musimy pamiętać, że nowy podmiot musi pokrywać swoje koszty. Dziś już nie możemy dłużej czekać, ponieważ nie ma możliwości dosypywania pieniędzy i nie należy też czekać na cud, bo go nie będzie - ocenia prezes KW Tomasz Rogala w wywiadzie dla kompanijnego miesięcznika.
Szef Kompanii zaznacza w nim również, że Polska powinna racjonalnie zrestrukturyzować górnictwo, żeby mogło zaspokajać głównie potrzeby rynku krajowego - elektrowni, ciepłowni czy odbiorców indywidualnych, a dzięki temu zapewnić też ich bezpieczeństwo energetyczne.

Poza tym restrukturyzacja górnictwa powinna umożliwić zachowanie miejsc pracy w branży. Tempo tej restrukturyzacji nie powinno powodować nagłych zdarzeń, w tym bezrobocia strukturalnego, będącego zazwyczaj konsekwencją nieprzemyślanych, nagłych likwidacji.

Dlatego też rząd zapewnił środki na restrukturyzację w ramach Spółki Restrukturyzacji Kopalń i przygotowano program inwestycyjny w kwocie 2,2 mld zł dla Polskiej Grupy Górniczej.

Ma ona funkcjonować na zasadach rynkowych, nie przynosząc strat. Priorytet to obecnie kwestia dokapitalizowania Kompanii kwotą 2,2 mld zł.

Audyt prowadzony w Kompanii Węglowej, a także w Katowickim Holdingu Węglowym oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej ma między innymi na celu oszacowanie możliwych oszczędności w prowadzeniu tych spółek.

Zespoły audytowe mają zakończyć swą pracę do końca marca.

- Dzięki pracy zespołów dokładamy wszelkiej staranności, aby zdiagnozować wszystkie oszczędności w tak trudnym dla górnictwa czasie - zaznaczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie resortu.

Wyniki audytu mają być pomocne w ocenie możliwości organizacyjnych i technicznych, które umożliwiłyby redukcję kosztów funkcjonowania spółek.

W Kompanii Węglowej zespół audytorski liczy siedemnaście osób. Na czele tego zespołu stoi Adam Gawęda, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Najszybciej ma zostać sporządzony raport z audytu przeprowadzonego właśnie w Kompanii Węglowej, której jedenaście kopalń ma do połowy roku znaleźć się w nowej strukturze, czyli w Polskiej Grupie Górniczej. Na bieżąco główne wnioski z audytu są przekazywane ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu.

W PGG mają się zaangażować spółki z sektora energetycznego, podmioty finansowe i Węglokoks. Cel jest taki, żeby w 2017 roku Polska Grupa Górnicza zdołała wypracować zysk wobec prawie miliardowej straty Kompanii Węglowej w zeszłym roku.

W poniedziałek 14 marca w Kompanii dojdzie do kolejnego spotkania zarządu z przedstawicielami kompanijnych związków zawodowych. Będą omawiane m.in. kwestie dotyczące poziomu wynagrodzeń na rok 2016.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP