Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomasz Konik, Deloitte, o negatywnych dla górnictwa interpretacjach dotyczących wyrobisk górniczych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-04-2009 09:06
Tomasz Konik, Deloitte, o negatywnych dla górnictwa interpretacjach dotyczących wyrobisk górniczych

Przepisy zmieniły się w 2003 roku, ale nie w taki sposób, by zmienić zakres opodatkowania - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, dyrektor Biura w Katowicach i Krakowie

W ostatnim czasie sporo dyskutuje się o opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wyrobisk górniczych. Mówi się o różnych interpretacjach przepisów prawa. Ale, tak konkretnie, jakie są argumenty żeby tego podatku jednak górnictwo nie płaciło?
- Po pierwsze należy wskazać, że sprawa merytorycznie została już rozstrzygnięta przez sądy. W tej sprawie pozytywnie wypowiedział się już nawet Sąd Najwyższy w 2002 roku.

Tak, ale te sprawy - jak twierdzą gminy - dotyczyły innego stanu prawnego. Czy zatem ciągle możemy powoływać się na wyroki sprzed 2003 roku?

- Właśnie tu mamy chyba do czynienia z największym nieporozumieniem pojawiającym się w negatywnych interpretacjach dla górnictwa.
Owszem, przepisy rzeczywiście zmieniły się w 2003 roku, ale nie w taki sposób, by zmienić zakres opodatkowania - tak, żeby po 2003 roku opodatkowaniu podlegały wyrobiska górnicze.
Zmiany z 2003 roku były zmianami wyłącznie doprecyzowującymi i miały one w szczególności rozwiać wszelkie wątpliwości, że wyrobiska górnicze nie podlegają opodatkowaniu.

Czy na etapie prac nad zmianami taka właśnie intencja zmian z 2003 roku była prezentowana?

- W załączonej do projektu nowelizacji ustawy z 2003 roku „Ocenie skutków regulacji” (druk sejmowy nr 828 - IV Kadencji Sejmu RP) wnioskodawca, czyli Rada Ministrów, nie wspomniał w ogóle o tak istotnej kwestii, jak wpływ zmiany regulacji na sytuację finansową branży górniczej. Mimo że przedstawiono w tym dokumencie nawet ocenę zmiany poziomu wpływów z tytułu podatku od posiadania psów.
Co więcej, wskazano również, że wprowadzenie odwołania do przepisów prawa budowlanego zmniejszy wpływy z tytułu podatku od nieruchomości.
Nie ulega więc wątpliwości, iż nowelizacja Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która weszła w życie 1 stycznia 2003 roku, nie kreuje odmiennej sytuacji prawnej w kwestii opodatkowania wyrobisk. A zatem wszelkie tezy orzeczeń wydanych w odniesieniu do obowiązującego do tego dnia stanu prawnego są aktualne.
Zgodnie zaś z utrwaloną linią orzeczniczą podziemne wyrobisko górnicze nie jest ani nieruchomością, ani obiektem budowlanym. Tak więc nie może podlegać podatkowi od nieruchomości.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP