PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomasz Konik, Deloitte: gminy błędnie przyjęły, iż wyrobiska górnicze należy opodatkować!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-05-2009 11:49
Tomasz Konik, Deloitte: gminy błędnie przyjęły, iż wyrobiska górnicze należy opodatkować!

Gminy argumentując swoje stanowisko wybiórczo sięgają do przepisów prawa budowlanego - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, szef Biura w Katowicach i Krakowie

Wskazał Pan w poprzednich wywiadach dla portalu wnp.pl, że górnictwo ma mocne argumenty merytoryczne w sporze z gminami. Jakimi argumentami posługują się w takim razie gminy?
- W mojej ocenie gminy argumentując swoje stanowisko wybiórczo sięgają do przepisów prawa budowlanego.

Zdaniem gmin kluczowa w tej sprawie definicja budowli wynika z odesłania tylko i wyłącznie do jednego z przepisów ustawy Prawo Budowlane.

Z kolei jasno wynika z analizy treści przepisów, że w tym zakresie należy wziąć pod uwagę całość przepisów prawa budowlanego, to jest w szczególności unormowania prawa górniczego i geologicznego.

Ale czy z tego wynika, że gminy nie biorą w tym zakresie pod uwagę przepisów prawa górniczego i geologicznego? Przecież przepisy ustawy Prawo Budowlane nie mają zbyt wielkiego znaczenia w górnictwie.

- Tak właśnie jest w tym sporze. Niestety gminy zdają się nie widzieć żadnego problemu w takim podejściu. Co gorsza, również organy podatkowe i sądowe idą tą ścieżką. A problem istnieje.

Po pierwsze, jak można stosować przepisy ustawy Prawo Budowlane do wyrobisk, kiedy artykuł 2 tej ustawy wprost wskazuje, że przepisów ustawy Prawo Budowlane nie stosuje się do wyrobisk górniczych.

Ustawodawca wprost wskazał to w przepisach. Górnictwo jest specyficzne i dlatego ma swoją odrębna ustawę. Tak stanowi polskie prawo.

Po drugie, co może nawet istotniejsze, prawna konstrukcja odesłania do przepisów prawa budowlanego jasno wskazuje, że odesłanie jest do całej gałęzi prawa budowlanego.

Takie stanowisko zostało wprost potwierdzone przez jednego z ekspertów Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu - W. Pawełko: W sprawie skargi konstytucyjnej KGHM Polska Miedź S.A. sygn. akt. 80/06; Zeszyty Prawnicze Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu 2007, Nr 2 s. 228-232) - który stwierdził, że odesłanie to należy rozumieć jako odesłanie do całości zbioru ustawowych przepisów prawa budowlanego.

Podsumowując - gminy zupełnie błędnie przyjęły założenie, że w zakresie ustalenia zasad opodatkowania mogą oprzeć się na jednym przepisie ustawy Prawo Budowlane, pomijając cały dorobek legislacyjny, który górnictwa faktycznie dotyczy. A takie pominięcie prowadzi do tego, że gminy błędnie przyjęły, iż wyrobiska górnicze należy opodatkować.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Czytaj wcześniejsze rozmowy: Konik, Deloitte: na podstawie błędnej wiedzy górniczej wydawane są negatywne wyroki sądów

Tomasz Konik, Deloitte, o negatywnych dla górnictwa interpretacjach dotyczących wyrobisk górniczychSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP