Tomasz Gawlik nie jest już prezesem JSW. To nie koniec zmian w zarządzie

Tomasz Gawlik nie jest już prezesem JSW. To nie koniec zmian w zarządzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołała ze składu zarządu, z dniem 6 marca b.r., Tomasza Gawlika - dotychczasowego prezesa spółki. Rada nie podała powodu odwołania. Ponadto z zasiadania w zarządzie JSW zrezygnował, bez podania przyczyny, Józef Pawlinów.

Tomasz Gawlik zasiadał w zarządzie JSW SA od 4 września 2015 roku. Kilka miesięcy później - 17 grudnia - został wybrany na prezesa zarządu spółki. Z grupą JSW był związany na różnych stanowiskach od 1989 r.

Z kolei Józef Pawlinów w zarządzie JSW pełnił funkcję zastępcy prezesa ds. technicznych. Swoją rezygnację złożył z dniem 3 marca b.r., jednak dopiero dziś dotarła ona do rady nadzorczej.

W ostatnim czasie w prasie pojawiały się informacje na temat konfliktu personalnego w zarządzie JSW, między prezesem Gawlikiem a wiceprezesem Pawlinowem - artykuł na ten temat znalazł się np. w ostatnim numerze "Solidarności Górniczej" - pisma wydawanego przez Sekcję Krajową Górnictwa NSZZ Solidarność. Opisano tam m.in. spory w zarządzie JSW, jakie miały dotyczyć niektórych stanowisk dyrektorskich w kopalniach, a także sposobu prowadzenia prac zarządu spółki. Gazeta zamieściła również wywiad z wiceprezesem Pawlinowem, w którym odniósł się on do stawianych mu zarzutów korupcyjnych, dotyczących łapówek. Informacje te wiceprezes uznał za nieprawdziwe.

W związku z dymisjami rada nadzorcza JSW podjęła uchwałę o oddelegowaniu od dnia 6 marca 2017 r. jednak nie dłużej niż do dnia 6 czerwca 2017 r. Daniela Ozona do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu JSW SA.

Daniel Ozon jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista z zakresu doradztwa finansowego dla przedsiębiorstw, bankowości (inwestycyjnej i korporacyjnej), fuzji, przejęć, restrukturyzacji finansowania, zarządzania wzrostem wartości.Od 2014 roku współpracuje z EDF Trading London w zakresie doradztwa przy pozyskiwaniu transakcji w zakresie handlu prądem, gazem na rynku polskim oraz na rynkach Europy Centralnej. Od 2011 roku partner w Funduszu Carlson Private Equity Ltd. Od 2010 roku jest współwłaścicielem domu brokerskiego Ventus Asset Management S.A. posiadającego pełną licencję KNF.

W latach 2008-2011 współpracował z Experior Partner. W latach 2006-2008 był związany z JSW, w której pełnił funkcję zastępcy prezesa zarządu, dyrektora Biura Nadzoru Właścicielskiego i Strategii Kapitałowej. Koordynował wówczas m.in. projekt fuzji kopalni Budryk z JSW oraz prace nad strategią rozwoju JSW.

W latach 2004-2006 współpracował z BBK Polska na stanowisku dyrektora. W latach 1999 - 2004 był zatrudniony w Banku Handlowym Citibank, gdzie kierował Działem Restrukturyzacji oraz Działem Finansów Handlowych.

Daniel Ozon od 4 sierpnia 2016 jest członkiem rady nadzorczej JSW.

Porozumienie z bankami i program naprawczy

W ciągu ostatnich dwóch lat w zarządzie JSW doszło do wielu zmian personalnych. W lutym 2015 r., po protestach związkowych i strajku, dymisję złożył kierujący spółką od blisko ośmiu lat prezes Jarosław Zagórowski. Zastąpił go związany z grupą JSW Edward Szlęk, który jednak we wrześniu 2015 r. zrezygnował ze stanowiska ze względów zdrowotnych. W grudniu 2015 r. rada nadzorcza powołała na stanowisko Tomasza Gawlika - wcześniej wiceprezesa ds. strategii. W maju 2016 r. wybrano zarząd kolejnej kadencji, z Gawlikiem na czele.

W czasie prezesury Gawlika JSW m.in. porozumiała się z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, którego spłatę przesunięto w czasie. Spółka rozpoczęła też realizację programu naprawczego. Aby pozyskać kapitał sprzedano niektóre aktywa z grupy JSW: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Spółkę Energetyczną Jastrzębie oraz Zakłady Koksownicze Victoria w Wałbrzychu. Nabywcami były: PGNiG Termika, Agencja Rozwoju Przemysłu i Towarzystwo Finansowe Silesia.

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przekazano kopalnię Jas-Mos (część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie), a do końca marca ma trafić tam przynosząca straty kopalnia Krupiński w Suszcu - jej planowana likwidacja budzi zastrzeżenia związkowców, według których zakład mógłby działać dłużej. We wtorek z petycją adresowaną do premier Beaty Szydło do Warszawy wybierają się żony górników z kopalni Krupiński.

Dzięki wyeliminowaniu groźby upadłości oraz restrukturyzacji spółki, przez rok kurs akcji JSW wzrósł o ponad 500 proc., a spółka jest obecnie warta na giełdzie 8,6 mld zł. Po sesji 17 marca JSW będzie ponownie notowana w indeksie WIG20 - największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskiej giełdzie. W ramach rewizji rocznej indeksów, dokonanej przez Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych, JSW zastąpi w indeksie Eneę.

"Dla międzynarodowych i krajowych inwestorów, indeks WIG 20, który generuje dużą część obrotów na GPW jest punktem odniesienia przy inwestycjach, a dla spółki to zachęta do dalszej budowy wartości dla akcjonariuszy" - podała JSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tomasz Gawlik nie jest już prezesem JSW. To nie koniec zmian w zarządzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!