PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tobiszowski o budowie "konstrukcji energetyczno-górniczej"

Autor: Przegląd prasy/wnp.pl
23-03-2016 22:09
Tobiszowski o budowie "konstrukcji energetyczno-górniczej"
Fot. PTWP

Nie wykluczam, że możliwe byłoby wprowadzenie do KHW, który w przyszłości miałby działać pod marką Polski Holding Węglowy, nie jednego, a dwóch inwestorów. (...) Jeśli mowa o Enei to mam tu na myśli kopalnię Bogdanka - tak o pomysłach na restrukturyzację KHW mówił wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski, w wywiadzie udzielonym magazynowi "Solidarność Górnicza".

Grzegorz Tobiszowski w związkowym magazynie opowiedział o polityce swojego resortu wobec pogrążonych w kryzysie spółek górniczych, w tym wobec Kompanii Węglowej, gdzie właśnie dobiegł końca audyt.

- Raport z audytu w  spółce będzie przedmiotem szczegółowej analizy, a wnioski i zalecenia według swej ważności będą  realizowane bez zbędnej zwłoki.  Audyt jest również dowodem na  „jakościowe inne podejście” resortu  energii do sektora węgla kamiennego - tak wiceminister odniósł się do wyników kontroli.

To inne podejście, to całkowita "zmiana filozofii", w której to nie ilość, a jakość węgla ma być najważniejsza. Jak wskazał wiceminister, do tego konieczna będzie analiza każdej kopalni pod kątem rynków zbytu, a także optymalizacja kosztowa.

Sporo w rozmowie z "Solidarnością Górniczą" wiceminister wyjawił na temat planów wobec Katowickiego Holdingu Węglowego, który potrzebuje - według wyliczeń Tobiszowskiego - wsparcia kapitałowego rzędu 400-500 mln  zł.

- Wiadomo, że zainteresowanie  zaangażowaniem kapitałowym w  tej spółce składa koncern energetyczny Enea. Oprócz poznańskiego  koncernu, zaangażowanie kapitałowe w holding deklaruje też inny  podmiot z branży okołogórniczej.  Nie wykluczam, że możliwe byłoby wprowadzenie do KHW, który  w przyszłości miałby działać pod  marką Polski Holding Węglowy,  nie jednego, a dwóch inwestorów,  którzy oprócz zaangażowania kapitałowego mogliby wnieść do nowego podmiotu inne swoje aktywa.  Jeśli mowa o Enei to mam tu na  myśli kopalnię Bogdanka należącą  do poznańskiego koncernu - zdradził Grzegorz Tobiszowski, zaznaczając jednocześnie, że obecnie prowadzone są intensywne rozmowy na ten  temat i nie można jeszcze niczego przesądzać.

Wiceminister określił ten plan jako próbę budowy "konstrukcji energetyczno-górniczej", a pierwszych wyników restrukturyzacji można spodziewać się w maju i czerwcu.

Nie sposób nie zauważyć natychmiastowej reakcji inwestorów giełdowych na słowa wiceministra Tobiszowskiego. Podobnie, jak to miało miejsce wcześniej, w przypadku zaangażowania PGNiG, PGE i Energi w ratowanie KW, także teraz wymienienie Bogdanki w kontekście restrukturyzacji KHW nie zostało dobrze przyjęte na parkiecie. Kurs spółki zaświecił na czerwono.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

BOGDANKA [LWB]

kurs:

36.78 PLN -2.34 (-5.98%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


ENEA [ENA]

kurs:

10.02 PLN -0.21 (-2.05%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


106 999 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 223 546 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 709 709 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP