Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tchórzewski (PiS): górnictwo nie może stać w miejscu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-02-2008 12:28
Tchórzewski (PiS): górnictwo nie może stać w miejscu

Potrzebne jest zwołanie górniczego zespołu trójstronnego, podczas którego padną jasne deklaracje strony rządowej co do przyszłości górnictwa - mówi dla wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, sekretarz klubu parlamentarnego PiS, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo

Jak ocenia Pan to, co dzieje się obecnie w górnictwie?
- Należy pamiętać, że mamy uchwalone dwa podstawowe dokumenty, czyli strategię dla górnictwa do 2015 roku oraz ustawę górniczą.

Dotąd nie padła ze strony rządu PO-PSL deklaracja potrzeby zmiany tych dokumentów. A więc uznaję, że wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski przyjmują kierunki zapisane w tych dokumentach.

Brak odniesienia się do tych dokumentów po prawie trzech miesiącach rządzenia przyjmuję jako ich akceptację.

Natomiast jeżeli chodzi o bieżące sprawy dotyczące spółek węglowych, to należy wesprzeć zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego w jego staraniach zmierzających do prywatyzacji spółki poprzez giełdę.

Przypomnę, że w KHW odbyło się referendum, w którym 52 proc. załogi opowiedziało się za upublicznieniem spółki. Należy więc ten proces kontynuować i wspierać.

Bez udziału właściciela będzie ten proces trudny do zrealizowania. Działania przygotowawcze Katowickiego Holdingu Węglowego wymagają wsparcia. Minister gospodarki musi w ten projekt zaangażować także ministra skarbu. Tymczasem upływa coraz więcej czasu od referendum. A pozostawienie spółki sobie samej może spowodować, że efekt końcowy nie będzie taki, jakiego należałoby oczekiwać.

Czego oczekiwałby Pan od osób odpowiadających za górnictwo?

- Wszelkie istotne kwestie należy rozstrzygać w drodze rozmów w ramach Zespołu Trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. Potrzebne jest pilne zwołanie górniczego zespołu trójstronnego, podczas którego padną jasne deklaracje strony rządowej co do przyszłości górnictwa.

Potrzebna jest dyskusja z szefostwem spółek węglowych oraz stroną społeczną. W górnictwie trzeba iść do przodu, nie można stać w miejscu!

Płace w spółkach węglowych poszły w górę, załogi są z tego zadowolone. Natomiast nie wolno zapominać o problemach.

Między innymi o problemach, z jakimi boryka się Kompania Węglowa. Właściciel nie może traktować Kompanii Węglowej jako firmy w pełni rynkowej między innymi z uwagi na balast zadłużenia sprzed lat.

Kompania Węglowa będzie potrzebować dokapitalizowania. Potrzebny jest - zaakceptowany przez właściciela - plan działań dla Kompanii Węglowej. Sądzę, że w perspektywie 5-6 lat także Kompania Węglowa powinna stać się spółką giełdową. Oczywiście na bieżąco wszelkie posunięcia powinny być dyskutowane ze stroną społeczną.

Ważne też, by sięgnąć po środki na inwestycje początkowe w górnictwie na lata 2009-2010.

Nie jest to łatwe, trzeba tę sprawę dokładnie przygotować. Dlatego, że te inwestycje muszą się później wykazać rentownością.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP