PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron mniej zarabia na sprzedaży węgla

Autor: wnp.pl (DC)
14-11-2014 09:37

Produkcja węgla handlowego w grupie Tauron w pierwszych trzech kwartałach br. była na poziomie 3,99 mln ton, podczas gdy rok wcześniej było to 4,26 mln ton - to spadek o 6,3 proc.

Zmniejszyła się także sprzedaż węgla, która w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. wyniosła 4,29 mln ton, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2014 sprzedaż wyniosła 3,53 mln ton.
W okresie pierwszych trzech kwartałów br. przychody ze sprzedaży węgla grupy Tauron wyniosły 870,8 mln zł – i były niższe o 20,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy wyniosły 1,09 mld zł.

Wskaźnik EBITDA obszaru wydobycie za okres pierwszych 9 miesięcy br. wyniósł 83,4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był on na poziomie 168,0 mln zł – to spadek aż o 50,3 proc.

Główną przyczyną pogorszenia wyników finansowych w segmencie wydobycie jest obniżenie wolumenu sprzedaży (o 748 tys. ton, tj. o 17,5 proc.), który odnotowano w każdym segmencie sprzedaży, tj.: w grupie sortymentów grubych o 230 tys. ton (o 32,7 proc.); w grupie sortymentów średnich o 141 tys. ton (o 41,7 proc.) i w grupie miałów o 346 tys. ton (o 11,4 proc.).

Jak wyjaśnia Tauron, na mniejszą sprzedaż węgla miała wpływ sytuacja na krajowym rynku węgla kamiennego, spowodowana utrzymującym się wysokim poziomem importu do Polski, spadkiem popytu przez jego odbiorców oraz spadkiem produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego.

Dodatkowo negatywnie na wielkość produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego, i w konsekwencji na jego zapotrzebowanie, wpłynął wzrost produkcji energii elektrycznej z OZE.

Zawirowania na rynku węgla opałowego są jedną z przyczyn obniżek ceny sprzedaży węgla handlowego u największego producenta węgla na rynku, co nie pozostało również bez wpływu na poziom cen sprzedaży węgla oferowanego przez Tauron Wydobycie.

Pomimo, że średnie ceny sprzedaży sortymentów grubych i średnich wzrosły, wzrost ten nie zrównoważył niższych cen sprzedaży miałów i w efekcie średnia cena sprzedawanego węgla była niższa o około 3,6 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym spadek przychodów jest zmiana struktury sprzedaży - mniejszy udział sortymentów grubych i średnich na rzecz miałów.

W samym trzecim kwartale 2014 r. przychody ze sprzedaży odnotowały niewielki spadek w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, głównie w wyniku niższej o 1,8 proc. ceny sprzedaży węgla. Tauron Wydobycie odnotował w III kwartale br. wzrost wolumenu sprzedaży węgla o około 1,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub.r., zdeterminowany przez wzrost wolumenu sprzedanych miałów o 8,9 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP