Szejnfeld: w górnictwie miały miejsce poważne zapóźnienia i zaniechania

Szejnfeld: w górnictwie miały miejsce poważne zapóźnienia i zaniechania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skala potrzebnych inwestycji we wszystkich spółkach węglowych to 20 mld zł - poinformował w Katowicach wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Jego zdaniem szanse na te inwestycje otwiera dobra koniunktura na węgiel. Źródłem środków powinna być m.in. częściowa prywatyzacja branży przez giełdę.

Szejnfeld ocenił, że w ostatnich latach w górnictwie węgla kamiennego miały miejsce "poważne zapóźnienia i zaniechania". To skutkuje dzisiaj czymś, czego nie nazwałbym brakiem węgla na rynku, ale jednak zarysowującym się problemem potrzebnej ilości węgla dla polskiej gospodarki, a cóż dopiero na eksport. Światowe i europejskie rynki odzywają się za tym surowcem, jego ceny rosną - dodał.

To jednak otwiera perspektywę drugiego dobrego okresu dla górnictwa w krótkim czasie. Tego okresu nie wolno już zmarnować. To oznacza, że trzeba stworzyć możliwości do koniecznych inwestycji. I tych bezpośrednich, potrzebnych w kopalniach na otwieranie dostępu do nowych zasobów, i tych pośrednich, dotyczących utrzymania produkcji - mówił wiceminister.

Jego zdaniem pieniądze potrzebne na inwestycje powinny pochodzić z prywatyzacji na giełdzie, ale nie tylko. Pierwsze procesy prywatyzacyjne w polskim górnictwie zostały uruchomione. Przypadek kopalni "Silesia" to bezpośrednia prywatyzacja, a nie przez giełdę. Upublicznianie akcji spółek węglowych przez giełdę będzie jednak rozwiązaniem najbardziej akceptowalnym - powiedział.

Kopalnię "Silesia" ma kupić szkocka grupa Gibson International. To pierwsza w polskim górnictwie bezpośrednia sprzedaż prywatnemu inwestorowi czynnej kopalni węgla kamiennego.

Zdaniem wiceministra prywatyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, planowana na przełom 2008 i 2009 r., nastąpi raczej w przyszłym roku.

Komentując sprawę wakatu na stanowisku podsekretarza stanu odpowiedzialnego za sprawy górnictwa, energetyki, ropy i gazu oraz zagadnienia związane z dywersyfikacją dostaw nośników energii, Szejnfeld poinformował, że sam zajmuje się obecnie tymi kwestiami i na bieżąco podejmuje decyzje. Dotychczasowy wiceminister Eugeniusz Postolski został w piątek na własną prośbę odwołany ze stanowiska. Nie podano bliższych powodów takiej decyzji.

Szejnfeld uchylił się we wtorek od odpowiedzi na pytania o ewentualne kandydatury lub przynajmniej termin obsadzenia stanowiska. Mogę jedynie powiedzieć, że nie będzie to przed 5 maja - dodał.

Wiceminister nie chciał też komentować inicjatywy szefa śląskiej Platformy Obywatelskiej, posła Tomasza Tomczykiewicza, który chce zablokować ponowne powołanie Marka Majchera na stanowisko wiceprezesa Kompanii Węglowej ds. produkcji, mimo iż ten wygrał konkurs na to stanowisko.

W poniedziałek poseł wysłał w tej sprawie list do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Tomczykiewicz prosi w nim, aby minister nie zatwierdzał piątkowej decyzji rady nadzorczej KW o wyborze Majchera na wiceprezesa. Jego zdaniem Majcher jest w dużej części odpowiedzialny za to, że w ubiegłym roku Kompania nie wydobyła 4,4 mln ton węgla, który mogłaby korzystnie sprzedać.

Adam Szejnfeld zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z posłem Tomczykiewiczem. Mam nadzieję, że wszystkie sprawy sobie wyjaśnimy i zobaczymy, czy będą potrzebne jakieś szczególne rozwiązania czy też nie. Zobaczę, czy to była tylko swobodna wypowiedź osoby emocjonalnie zaangażowanej i znającej się na sprawach Śląska i górnictwa - każdy z nas ma prawo wyrażać opinie publicznie - czy też to jakaś bardziej sformalizowany wniosek, do którego trzeba będzie się formalnie, a nie politycznie odnieść - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szejnfeld: w górnictwie miały miejsce poważne zapóźnienia i zaniechania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!