Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szef Kopeksu: wyniki satysfakcjonujące, choć mogłyby być lepsze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-08-2014 11:53
Szef Kopeksu: wyniki satysfakcjonujące, choć mogłyby być lepsze
fot. Andrzej Wawok

Poprawa wyników Kopeksu w relacji rok do roku to przede wszystkim efekt wyższej rentowności realizowanych kontraktów przy wzroście poziomu przychodów.

Kopex przedstawił wyniki finansowe. W drugim kwartale zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł 32,7 mln zł, przychody ze sprzedaży 373,3 mln zł, zysk brutto na sprzedaży wyniósł 74,2 mln zł, EBITDA 78,1 mln zł, a EBIT 40,5 mln zł.
Czytaj też: Kopex: 58,41 zysku netto w pierwszym półroczu br.

Poprawa wyników w relacji rok do roku to przede wszystkim efekt wyższej rentowności realizowanych kontraktów przy wzroście poziomu przychodów.

Nie bez znaczenia jest również efekt bazy, drugi kwartał 2013 roku należał do najgorszych pod względem wyników w ostatnich latach. W relacji kwartał do kwartału nieznacznie spadły przychody i zysk brutto na sprzedaży. W drugim kwartale wzrósł natomiast zysk operacyjny oraz EBITDA. O prawie 7 milionów (z 25,8 mln zł) wzrósł również zysk netto.

- Wyniki Kopeksu są satysfakcjonujące, ale mogłyby być lepsze - ocenia prezes spółki Józef Wolski - Negatywny wpływ miały na nie wyniki segmentu maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego, w szczególności spółki Famago, w której udziały zostały w lipcu zbyte.

Prezes Wolski dodał, że sprzedaż Famago nie oznacza rezygnacji Grupy z segmentu odkrywkowego. Będzie on rozwijany w oparciu o inne spółki Grupy, niewykluczona jest również kooperacja z Famago.

Poza segmentem maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego wszystkie kluczowe w działalności Grupy segmenty zanotowały w drugim kwartale poprawę wartości sprzedaży rok do roku o przeszło 25 proc.

W pierwszym półroczu istotnie wzrosła rentowność prowadzonej działalności operacyjnej. Marża netto wzrosła do 7,8 proc. z 1,85 proc. w pierwszym półroczu 2013 roku.

- Poprawa rentowności to efekt realizacji wyżej marżowych kontraktów, oraz realizowanych w Grupie programów restrukturyzacyjnych, które przynoszą oszczędności na poziomie kosztów wytworzenia - zaznacza prezes Wolski.

Wartość zamówień Kopeksu na koniec drugiego kwartału wyniosła ponad 1,43 mld zł i była o 5 proc. niższa niż rok wcześniej i o 13 proc. niższa w porównaniu z końcem marca 2014 roku.

- Mamy mniej zamówień z rynku krajowego, na rynku rosyjskim też panuje zastój w inwestycjach – mówi prezes Wolski - Realizujemy ponadto wcześniej podpisane kontrakty, szczególnie na rynkach argentyńskim i chińskim.

W drugim kwartale Grupa Kopex zwiększyła kapitał obrotowy netto o 10 proc. do poziomu 679 mln PLN (-9 proc. r/r). Nieznacznie również (o 4 proc., do 399 mln zł) wzrosło zadłużenie oprocentowane netto. Rok do roku było ono jednak niższe o 32 proc.

W kolejnych kwartałach Grupa Kopex będzie kontynuowała politykę zwiększania ekspozycji na rynki zagraniczne. Duże nadzieje wiąże przede wszystkim z rynkiem chińskim oraz argentyńskim. W kolejnych kwartałach ma także postępować proces restrukturyzacji Grupy.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.63 PLN -0.02 (-0.55%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP