Szansa dla węgla

Szansa dla węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W to, że dojdzie do mariażu górnictwa z energetyką, mało kto wątpi. Jak będzie wyglądał ten związek, mało kto wie. Czy to będzie szczęśliwe małżeństwo, nie wie nikt.

Produkcja węgla w Polsce wyniosła w trakcie dziesięciu miesięcy 2015 roku 59 mln ton (w całym roku wydobycie - 71 mln ton). W analogicznym okresie 2014 roku było to 60,3 mln ton. W tym czasie górnictwo odnotowało jednak ok. 1,6 mld zł straty, a zobowiązania na koniec października br. wyniosły około 14,3 mld zł. W tym kontekście jednym z najczęściej podnoszonych w publicznej debacie wątków stał się problem nadprodukcji miałów węglowych, a tematem budzącym największe emocje - przyszłość polskiego górnictwa uzależniona w dużym stopniu od popytu ze strony krajowej energetyki oraz planów łączenia obu branż.

Spółki węglowe w ostatnim czasie cięły inwestycje, szukając oszczędności w różnych obszarach. Jednak myślenia o wyciąganiu górnictwa z kłopotów nie można odrywać od kilkuletniej perspektywy. Niedoinwestowane górnictwo, wydobywające węgiel złej jakości, nie może być rentowne, zaś skutki obecnego ograniczenia robót przygotowawczych odczujemy za kilka lat, kiedy - być może - wróci koniunktura, a górnictwo nie będzie w stanie wyjść naprzeciw potrzebom rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szansa dla węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!