PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Światowe górnictwo w przededniu znaczących zmian?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
21-01-2016 11:48
Światowe górnictwo w przededniu znaczących zmian?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Słabsze perspektywy przed górnictwem w USA, gdzie niskie ceny gazu uderzają w branżę węglową. Z kolei Indonezja ze względu na surowiec niskiej jakości była zmuszona znacząco ograniczyć eksport.

Według prognoz MAE Australia, głównie za sprawą elastyczności produkcji, może się stać największym eksporterem węgla w świecie - chodzi tu o węgiel koksowy i energetyczny.
Indonezja bowiem ze względu na surowiec niskiej jakości była zmuszona znacząco ograniczyć eksport.

MAE wskazuje, że eksport węgla energetycznego z Australii może rosnąć w tempie 4,5 proc. rocznie. Między innymi o tym traktuje jedna z analiz oddziału katowickiego Agencji Rozwoju Przemysłu.

Słabsze perspektywy na 2016 rok rysują się przed górnictwem w Ameryce Północnej. Górnictwo w tej części rynku - zaznaczono w analizie katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu - pozostanie w trudnej sytuacji przede wszystkim ze względu na dalsze spadki wartości z uwagi na utrzymywanie się niskich cen węgla energetycznego i koksowego w kolejnych dwunastu miesiącach.

Producenci węgla koksowego z USA i Kanady będą musieli wyjść naprzeciw ogólnoświatowej nadprodukcji stali. W USA kopalnie węgla energetycznego są zmuszone do zmagania się z niskimi cenami gazu ziemnego, a także likwidacją starych bloków w elektrowniach bazujących na węglu.

Jak wskazano w analizie opracowanej przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu - równocześnie widoczna będzie presja przepisów środowiskowych na krajową konsumpcję węgla, bowiem nowe inwestycje kierowane są głównie na obszar technologii gazowych i OZE.

Całkowite zużycie węgla w USA w 2015 roku szacuje się na 749,7 mln ton - czyli 9,9 proc. niższe od tego w 2014 roku.

Jeśli chodzi o rok 2016, to szacowany jest niewielki wzrost tego zużycia - do poziomu 753 mln ton.

Szacowana produkcja krajowa to 818,7 mln ton (spadek o 9,7 procent, czyli do najniższego poziomu od 1986 roku).

Jak wskazują w analizie katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu - jeżeli chodzi o rynek węgla koksowego, to sytuacja przedstawia się bardziej korzystnie z uwagi na to, że zapotrzebowanie na surowiec jest zaspokojone przez obecną podaż.

Dodatkowym czynnikiem niekorzystnym dla węgla, na który zwracają uwagę przedstawiciele rynku, jest podpisanie zobowiązania klimatycznego przez 195 krajów w Paryżu 12 grudnia 2015 roku.

Ma ono na celu ograniczenie zależności od paliw stałych, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 2 stopni C.

W analizie katowickiego oddziału ARP wskazano, że porozumienie paryskie jest silnym sygnałem dla inwestorów finansujących nieefektywne elektrownie węglowe, że być może będą musiały one zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Porozumienie to wyznacza bowiem kierunek polityki, która ogranicza zużycie węgla na świecie, a przy tym promuje zwiększenie udziału paliw odnawialnych w światowym miksie energetycznym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP