Świat nie odejdzie od węgla - koszty byłyby zbyt wielkie

Świat nie odejdzie od węgla - koszty byłyby zbyt wielkie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Innowacje to tylko te nowe technologie, które zostały wdrożone w przemyśle. Zdaniem uczestników panelu „Innowacje w górnictwie i energetyce” jest wiele technologii, które mogą zbliżyć energetykę opartą o węgiel kamienny do wymagań pakietu klimatycznego, ale nie są wykorzystywane przez przemysł.

Uczestnicy panelu kilkakrotnie podkreślali, że gospodarka niskoemisyjna nie oznacza niskowęglowej. Zdaniem Zygmunta Łukaszczyka, prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego i Eurocoal, mamy do czynienia z antywęglową histerią. - Węgiel jest brudny. Wystarczy go dotknąć, żeby się przekonać, ale to nie znaczy, że energia jest brudna. Wszystko zależy od przetworzenia go – mówi Zygmunt Łukaszczyk. Jednym ze sposobów na zmniejszenie śladu węglowego górnictwa może być lepsze wykorzystanie metanu – corocznie wraz z węglem wydobywane jest niemal 1 mld metrów sześciennych tego gazu, z czego wykorzystywana jest mniejsza część, a około trzech czwartych ulatnia się do atmosfery.

Rainer Kiechl, prezes i dyrektor zarządzający Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, wskazuje, że przede wszystkim trzeba zwiększyć efektywność energetyczną polskich elektrowni.

Obecni na sesji naukowcy, Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa i Krzysztof Żmijewski, sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki, wymienili wiele czystych technologii węglowych, które jednak dotąd nie znajdują zastosowania w przemyśle.

Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalny Rafako, mówiła o potrzebie zachęt dla inwestorów, aby chętniej podejmowali oni ryzyko wdrożenia technicznych innowacji. Zdaniem Małgorzaty Łąckiej-Matusiewicz, dyrektor Departamentu Regulacji i Funduszy Zewnętrznych Tauron Polska Energia, w tej perspektywie środki unijne mają być wydatkowane przede wszystkim przez przedsiębiorstwa. To może pozwolić na wdrożenie wielu innowacyjnych technologii.

Paneliści podkreślali potrzebę oparcia energetyki na rodzimych surowcach. W przypadku Polski to węgiel. Koszt całkowitego odejścia od węgla w światowej gospodarce byłby zbyt wysoki i to się nie stanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świat nie odejdzie od węgla - koszty byłyby zbyt wielkie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!