Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategia KGHM 2015-2020: inwestycje i innowacje

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
28-01-2015 05:43
Strategia KGHM 2015-2020: inwestycje i innowacje

Jeżeli mamy być koncernem górniczym, to rozwój bazy zasobowej jest sprawą kluczową - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM

Fot. PTWP

KGHM zaprezentował nową strategię na lata 2015-2020. Przewiduje ona osiągnięcie produkcji 1 mln ton miedzi ekwiwalentnej (dziś 700 tys.), wzrost EBIDTA o 70 proc. w porównaniu z 2014 rokiem i 27 mld zł inwestycji.

Strategia - według słów Heberta Wirtha, prezesa miedziowego giganta - oparta jest na trzech filarach.
Pierwszy to rozwój bazy zasobowej. - Jeżeli mamy być koncernem górniczym, to rozwój bazy zasobowej jest sprawą kluczową - mówił prezes KGHM. Celem KGHM jest zastąpienie każdej wydobytej ceny miedzi trzema tonami udokumentowanych zasobów tego metalu. Koncern nie wyklucza nowych akwizycji, podkreśla jednak, że aktywność eksploracyjna będzie skoncentrowana na obecnych obszarach działalności, natomiast jeśli KGHM zdecyduje się na nowe projekty górnicze, będą one miały miejsce na terenach stabilnych geopolitycznie.

Drugim filarem strategii jest rozwój posiadanych aktywów. To oznacza m.in. doprowadzenie do fazy produkcyjnej takich projektów zasobowych, jak Głogów Głeboki Przemysłowy, Victoria, Sierra Gorda (druga faza inwestycji) oraz Afton AJax. Jak informuje spółka jej celem jest również osiągnięcie standaryzacji zarządzania projektami i portfelami inwestycji poprzez stworzenie Globalnego Centrum Kompetencji w zakresie realizacji projektów.

Wreszcie trzecim filarem strategii jest zapewnienie stabilnej produkcji poprzez wzrost mocy wytwórczych, a to ma być możliwe dzięki dokonaniu przez koncern skoku technologicznego. - Chcemy być tradycyjną firmą przemysłową, ale to nie znaczy, że taka firma nie może być innowacyjna - powiedział Herbert Wirth, dodając, że ta strategia wpisuje się w działania mające na celu obniżkę kosztów. - Bez zmian technologicznych nie nastąpi w KGHM radykalna obniżka kosztów - podkreślił prezes.

Realizacja tej strategii, będzie dla miedziowego giganta potężnym wyzwaniem inwestycyjnym - KGHM planuje w najbliższych sześciu latach CAPEX na poziomie 27 mld zł. 55 proc. z tej kwoty zostanie zainwestowana w kraju, prawie dwie trzecie ogólnej sumy inwestycji ma być przeznaczone na rozwój. Najważniejsze projekty inwestycyjne zapowiadane przez zarząd spółki to: Głogów Głęboki-Przemysłowy, Program Modernizacji Pirometalurgii, Uruchomienie drugiej fazy projektu Sierra Gorda, budowa głębinowej kopalni miedzi niklu i platynowców Victoria, wreszcie rozwój odkrywkowej kopalni miedzi i złota Afton Ajax.

Te plany, zdaniem zarządu spółki nie doprowadzą do nadmiernego zadłużenia spółki - poziom długu do EBITDA ma się utrzymywać w przedziale 1-2. - Mamy zabezpieczenie finansowania tej strategii. Nie jest naszym celem zwiększanie produkcji dla samego zwiększania, chcemy stać się firmą bardziej konkurencyjną - powiedział Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM. Według strategii, EBITDA ma wzrosnąć w porównaniu z 2014 rokiem o 70 proc. Tu pojawia się problem, bo KGHM opublikuje swoje wyniki za ubiegły rok dopiero w połowie marca. Romanowski zdradził jednak, że koncern szacuje, że EBITDA w 2020 roku "będzie bliski 9 mld zł".SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP