PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strategia Famur zakłada mniejsze przychody, ale większy zysk

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
27-12-2010 05:44
Strategia Famur zakłada mniejsze przychody, ale większy zysk

Wypłata dywidendy w formie akcji Polskiej Grupy Odlewniczej i Zamet Industry i przejęcie Remag oraz części Pemug może oznaczać zmniejszenie przychodów Grupy Famur o ok. 30 mln zł, ale wzrost zysku netto o 10 mln zł. - mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

Niedawno Grupa Famur przedstawiła swoją nową strategię. Jednym z jej głównych elementów jest podział Grupy Famur na 3 części. Celem zarządu Famuru jest to, aby wydzielić ze struktur dwie grupy: Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO) składającej się ze spółek Pioma Odlewnia i Odlewnia Żeliwa Śrem oraz Zamet Industry z jej spółką zależną Zamet Budowa Maszyn.
- Te dwie grupy funkcjonują w zupełnie innych branżach niż podstawowa część Grupy Famur. Założeniem zarządu Famur jest skoncentrowanie się na produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego wyjaśnia Grzegorz Morawiec, radca prawny Famur.

Dlatego Famur zaproponuje w 2011 r. wypłatę dywidendy w formie niepieniężnej w postaci akcji PGO i Zamet Industry. Akcje zostaną dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Efekt po przeprowadzeniu tego podziału, będzie taki, że na GPW będą 3 grupy kapitałowe: Famur ze spółkami zajmującymi się produkcją maszyn i urządzeń dla górnictwa, PGO i Zamet Industry. Skład akcjonariatu wszystkich grup będzie identyczny - każdy akcjonariusz Famur otrzyma akcje PGO i Zamet Industry.

W dywidendzie będzie także część pieniężna. Jeżeli akcjonariuszami spółki są osoby fizyczne to muszą zapłacić podatek od dywidendy i na pokrycie podatku będzie wypłacona część pieniężna. Dla akcjonariuszy instytucjonalnych, jak OFE czy TFI to będzie dodatkowy dopływ gotówki, ponieważ są oni zwolnieni z podatku.

- Szacujemy, że wartość całości dywidendy - akcji i części pieniężnej - przekroczy 250 mln zł. - zapowiada Grzegorz Morawiec.

Dywidenda stanowić będzie ponad 90 proc. zysków Grupy Famur z lat 2007-2010. Przewiduje się, że wartość dywidendy na jedną akcję Famur SA wyniesie ponad 0,5 zł.

Według założeń, w pierwszym kwartale 2011. rozpoczną się przygotowania PGO i Zamet Industry do wydzielenia ze struktur Famur. Na drugi kwartał zaplanowano złożenie w Komisji Nadzoru Finansowego prospektów emisyjnych PGO i Zamet Industry, w czerwcu 2011 r. odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Famur SA, na którym zostanie podjęta uchwała o wypłacie dywidendy, w lipcu-sierpniu dywidenda powinna być wypłacona.

Grzegorz Morawiec zapowiada, że od sierpnia 2011 r. PGO oraz Zamet Industry powinny być notowane na GPW.

Strategia będzie miała znaczący wpływ na przychody i zysku Grupy Famur.

- W okresie pierwszych 3 kwartałów 2010 r. przychody Grupy Famur były na poziomie ponad 522 mln zł. W tym czasie łączne przychody spółek z grup PGO i Zamet Industry wyniosły 176 mln zł, a zysk netto był na poziomie 7,9 mln zł. Szacujemy, że w tym okresie przychody Remag i zorganizowanej części Pemug wyniosły łącznie 142 mln zł, a zysk netto 18,3 mln zł. Wypłata dywidendy w formie akcji PGO i Zamet Industry i przejęcie Remag oraz części Pemug oznacza, że można oczekiwać zmniejszenie przychodów Grupy Famur o około 30 mln zł, ale wzrost zysku netto o 10 mln zł. - mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP