Steinhoff: populiści robią krzywdę polskiemu górnictwu

Steinhoff: populiści robią krzywdę polskiemu górnictwu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stwierdzenie wiceministra Tomczykiewicza o potrzebie zamknięcia trwale nierentownych kopalń jest racjonalne - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Spore emocje wzbudziły słowa wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza na temat trwale nierentownych kopalń. Co Pan o tym sądzi?

- Już przed kilkoma tygodniami powiedziałem w wywiadzie dla portalu wnp.pl, że trzeba przyspieszyć likwidację trwale nierentownych kopalń. Trzeba umieć liczyć pieniądze, prowadzenie każdej działalności gospodarczej musi polegać na kryteriach ekonomicznych. (Zobacz: J. Steinhoff: przyspieszyć likwidację trwale nierentownych kopalń)

Najbardziej górnictwu szkodzą ci, którzy próbują widzieć tę branżę jako oderwaną od ekonomii.

O górnictwie należy myśleć w perspektywie co najmniej kilkunastu lat w przód. To branża potrzebująca stabilnych reguł. Stwierdzenie wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza o potrzebie zamknięcia trwale nierentownych kopalń jest racjonalne.

Jeżeli w spółkach węglowych są kopalnie trwale nierentowne, to należy podjąć odpowiednie decyzje.

Podkreślam - chodzi o kopalnie trwale nierentowne. Są bowiem także kopalnie chwilowo nierentowne, choćby ze względu na jakieś nieprzewidziane zdarzenie o charakterze górniczo-geologicznym.

Po to kopalnie funkcjonują w ramach spółek węglowych, by te mogły taką kopalnię, borykającą się z chwilowymi problemami, przeholować przez ten gorszy okres.

Czas dla górnictwa węgla kamiennego nie jest najlepszy...

- Górnictwo stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Pakiet Klimatyczno-Energetyczny spowoduje, że węgiel będzie zastępowany innymi nośnikami energii.

Pogarszają się w Europie warunki górniczo-geologiczne, a dotyczy to zwłaszcza Polski. Na Górnym Śląsku mamy górnictwo na terenie silnie zurbanizowanym, są liczne zagrożenia, w tym metanowe czy tąpaniami.

Tam, gdzie występuje nadkoncentracja zagrożeń, należy odchodzić od eksploatacji, bowiem życie i zdrowie ludzi to najwyższa wartość.

Gdzie polskie górnictwo może upatrywać swej szansy?

- W sukurs polskiemu górnictwu może przyjść rozwój nowych technologii węglowych. Ponadto, myśląc o przyszłości górnictwa, chciałbym, by doszło do powiązań między górnictwem, a energetyką.

Powinna być bliska współpraca między tymi sektorami. Mamy zresztą w tym zakresie pozytywne doświadczenia Południowego Koncernu Węglowego należącego do Tauronu.

Nasze górnictwo, poddane światowej konkurencji, na razie daje sobie radę. Natomiast powinnością adminisracji państwowej i zarządów spółek węglowych jest myślenie o tym, co będzie z branżą za 10, 20 lat.

Największą szkodę polskiemu górnictwu robią populiści, którzy negują potrzebę przeprowadzenia jakichkolwiek zmian, zapominając o ekonomii.

Opowiadanie, że można było przed laty nie likwidować kopalń i wszystko byłoby dobrze, jest absurdem. Należy przyspieszyć likwidację trwale nierentownych kopalń, a inwestować tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Problematyka górnicza będzie szeroko poruszana podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja 2013 roku w Katowicach.

14 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa dojdzie do uroczystego otwarcia Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Centrum Czystych Technologii Węglowych to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.

Natomiast w środę 15 maja Biuro Centrum przy ulicy Mickiewicza 29 w Katowicach gościć będzie przedstawicieli branży górniczej. Od 9.30 do 11.30 potrwa tam sesja zatytułowana „Trendy w światowym górnictwie węgla kamiennego”.

Z kolei problemy rodzimego górnictwa będą wiodącym tematem sesji „Górnictwo węgla kamiennego w Polsce”, która odbędzie się również 15 maja w gmachu Biura Centrum, ulokowanego w Katowicach przy ulicy Mickiewicza 29, w godzinach od 12.00 do 14.00.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!