Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Steinhoff: dziwię się postawie związkowców w sprawie Krupińskiego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-09-2016 06:19
Steinhoff: dziwię się postawie związkowców w sprawie Krupińskiego
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Upieranie się przy tym, by Krupiński nie przeszedł do SRK jest bardzo niebezpieczne dla całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jak ocenia Pan to, że przedstawiciele górniczych związków stanowczo sprzeciwiają się przeniesieniu kopalni Krupiński z Jastrzębskiej Spółki Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w kontekście podpisanego przez JSW porozumienia z obligatariuszami, w którym założono przeniesienie ruchu Jas-Mos oraz Krupińskiego do SRK?

- Zdecydowanie negatywnie oceniam stanowisko związkowców. Decyzja podjęta przez nowy zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej była, jak rozumiem, podparta wnikliwą analizą perspektyw i stanu obecnego kopalni Krupiński.
Jak podała JSW - łączna suma strat kopalni Krupiński w ciągu minionych dziesięciu lat sięga ok. 900 mln zł.

Upieranie się przy tym, by Krupiński nie przeszedł do SRK jest bardzo niebezpieczne dla całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dalsze utrzymywanie nierentownej kopalni pogrążać będzie całą spółkę i grozi poważnymi konsekwencjami dla pozostałych kopalń JSW.

Zarząd JSW gwarantuje zatrudnienie pracownikom Krupińskiego w innych kopalniach spółki. Trudno, by rozstrzygano przyszłość kopalni Krupiński w oparciu o kryteria polityczne, a nie ekonomiczne i geologiczne.

To w poprzednich latach dawano do zrozumienia, również i  związkom zawodowym, że nie będzie żadnego likwidowania kopalń, zaklinano rzeczywistość i nie podejmowano decyzji. Trwał za to bal na Titanicu. Liczę, że dojdzie do porozumienia z partnerami społecznymi w sprawie kopalni Krupiński.

Brak przeniesienia Krupińskiego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oznaczałby podważenie umowy zawartej z obligatariuszami?

- Przecież obligatariusze podpisali porozumienie w oparciu o realistyczny program sanacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

29 sierpnia zawarto porozumienie między Jastrzębską Spółką Węglową a jej obligatariuszami.

Ono dotyczy warunków dalszej działalności Grupy Kapitałowej JSW oraz spłaty obligacji. W ramach zawartego porozumienia uzgodniono nowy harmonogram spłaty obligacji. Zakłada on obniżenie pierwotnie uzgodnionej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, a zatem do 2025 roku. 

Obligatariusze rezygnują również z przysługujących im praw, na podstawie tzw. opcji put, zawartych w dotychczasowym programie emisji obligacji, rozumianej jako możliwość wcześniejszego wykupu obligacji ze środków z emisji euroobligacji. Zgodzono się więc na kompromis - w kontekście działań restrukturyzacyjnych uzgodnionych z obligatariuszami.

KOMENTARZE (49)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 751 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP