PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stanowisko GIPH dotyczące ustawy Prawo geologiczne i górnicze

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-05-2011 11:02

Poniżej przedstawiamy stanowisko Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej dotyczące wniosków o wprowadzenie niektórych poprawek do ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Poprawki nr 20 (wprowadzenie art. 117a), nr 31 (dodanie art. 182a), nr 30 (dodanie działu IXa) oraz proponowana przez Społeczny Komitet Ochrony Pielgrzymowic zmiana art. 145 ust. 1 - stanowią przykład niedozwolonej działalności lobbingowej w procesie tworzenia prawa.
Na obecnym etapie prac legislacyjnych są niedopuszczalne, naruszają one bowiem zasady poprawnej legislacji wynikające z art. 2 oraz art. 119 Konstytucji.

Co prawda, Senat może uchwalić poprawki do ustawy uchwalonej już przez Sejm, tyle że w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego nie mogą one w istotny sposób zmieniać rozwiązań ustawy uchwalonej przez Sejm.

Inaczej mówiąc - TK dopuszcza tylko poprawki o charakterze redakcyjnym, stylistycznym, uściślającym itp. Aprobata odmiennego stanowiska, zakładającego że Senat ma w tej mierze dowolność, prowadziłaby bowiem do uchwalania ustaw z naruszeniem konstytucyjnej procedury (np. zasady trzech czytań); zob., w tej kwestii wyrok pełnego składu TK z dnia 4 listopada 2009 r. (Kp 1/08, OTK-A 2009/10/145, M.P. 2009/76/953. Przepisy o brzmieniu odpowiadającym wskazanym poprawkom były już przedmiotem prac sejmowych, tyle że zostały odrzucone.


Dot. dodania art. 117 a
Proponowane rozwiązanie nie wprowadza odmiennej regulacji unormowań czasu pracy, jakie kodeks pracy ustanawia dla stanowisk w podziemnych zakładach górniczych, ingeruje jednak w swobodę korzystania przez pracowników, zatrudnionych w podziemnych wyrobiskach górniczych zakładu górniczego z czasu wolnego.

Ponadto ogranicza swobodę pracodawcy (przedsiębiorcy) do dopuszczenia osób do wykonywania czynności w podziemnych wyrobiskach górniczych zakładu górniczego w przysługujących im - w ramach nawiązanego z przedsiębiorcą stosunku prawnego - w czasie wolnym od pracy.

Należy to uznać za rozwiązanie nieuzasadnione, zbytnio ingerujące w sferę prywatną poszczególnych przedsiębiorców - w swobodę prowadzonej działalności, a w efekcie naruszające zasady równości określoną w art. 32 Konstytucji RP.

Dot. dodania art. 173 a - Dział IX a Kary pieniężne
Nakaz dokonywania określonych czynności zawarty w ust. 1 pkt. 2 d wchodzi w zakres kompetencji kierownika ruchu zakładu górniczego (KRZG). Właściwy organ nadzoru górniczego posiada w kompetencjach nakaz doprowadzenia do zgodności z zapisami ustawy, stąd pkt. 2 d jest nieprecyzyjny.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP