PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stanisław Gajos, prezes KHW, o debiucie giełdowym, wynikach i zaletach megakopalni

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-03-2010 10:35
Stanisław Gajos, prezes KHW, o debiucie giełdowym, wynikach i zaletach megakopalni

Dzięki megakopalni możliwa będzie likwidacja siedmiu szybów, co da oszczędności roczne w wysokości ok. 600 mln zł - mówi dla portalu wnp.pl Stanisław Gajos, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.

Jaki był dla Katowickiego Holdingu Węglowego rok 2009?
- Za rok 2009 Katowicki Holding Węglowy odnotował ponad 89 mln zł zysku netto. W ostatnich dniach grudnia jedna z gmin wystąpiła o sporny podatek od wyrobisk górniczych i trzeba było utworzyć 104 mln zł rezerw.

Sprzedaż wyniosła 12 mln 700 tys. ton węgla, a wydobycie było większe o 200 tys. ton.
Wzrosła nam wartość majątku, dzięki dużym inwestycjom. Trzeba tu zaznaczyć, że wynik to nie pieniądze, tylko różnica między zobowiązaniami, a majątkiem.

Efekty przyniósł też plan antykryzysowy, jaki wdrożyliśmy. Dzięki planowi antykryzysowemu zaoszczędziliśmy ok. 312 mln zł. Natomiast, co warto zaznaczyć, te redukcje kosztów nie dotyczyły naszych inwestycji, które będą stanowić o przyszłości spółki.

Ile węgla KHW zamierza wydobyć w 2010 roku?

- Wydobycie będzie się kształtować na poziomie ok. 14-15 mln ton z możliwością dojścia w przyszłości do poziomu 18-20 mln ton, gdyby takie było zapotrzebowanie ze strony rynku.

Mamy już 14 mln ton węgla zakontraktowanych na ten rok. Czas pokaże, jak będzie się przedstawiał odbiór tego zakontraktowanego węgla.
W 2009 roku odbiór był bowiem mniejszy niż to wynikało z kontraktów.

W swych planach KHW ma debiut giełdowy w drugiej połowie 2011 roku. Czy to realny plan?

- Sądzę, że tak. Wracamy do prac związanych z naszym wejściem na giełdę. Planujemy debiut giełdowy w drugiej połowie 2011 roku.

Przypomnę tu, że w ostatnim referendum 52 proc. załogi opowiedziało się za giełdą. Strona społeczna zdaje sobie sprawę z tego, że do dalszego rozwoju spółki niezbędne są inwestycje.

Katowicki Holding Węglowy ma w planie połączenie zakładów w jedną „megakopalnię”. Co da realizacja tego przedsięwzięcia?

- W ciągu najbliższych pięciu lat zostaną połączone obszary górnicze kopalń: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic oraz pozostałości złoża KWK Wieczorek.

Dzięki temu łatwiej będzie holdingowi funkcjonować na konkurencyjnym rynku. Megakopalnia będzie szybciej reagować na warunki rynkowe.
Poza tym oznacza to udostępnienie nowych złóż z ok. 250 mln zasobów operatywnych, możliwości stopniowego przenoszenia eksploatacji poza obszary zurbanizowane oraz likwidację szczególnie groźnego problemu polskiego górnictwa na kilkadziesiąt lat do przodu: eksploatacji podpoziomowej.

Nie sposób tu nie wspomnieć o kosztach. Dzięki megakopalni możliwa będzie likwidacja siedmiu szybów, co da oszczędności roczne w wysokości ok. 600 mln zł.

W nowej strukturze organizacyjnej nie będzie też potrzeba więcej niż 15 tysięcy pracowników. Przy czym nie będzie zwolnień. Po prostu część górników odejdzie na emerytury, natomiast holding ograniczy przyjęcia nowych pracowników.

Będzie też uruchomione centrum usług wspólnych i decentralizacja kompetencji, szczególnie technicznych.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP