Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stanisław Gajos o planach i zamierzeniach KHW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-09-2007 13:36
Stanisław Gajos o planach i zamierzeniach KHW

Liczę, że środki z giełdy wyniosłyby ok. 600-800 mln zł. Przeznaczylibyśmy je na inwestycje - mówi dla wnp.pl Stanisław Gajos, prezes zarządu KHW

20 i 21 września odbyło się posiedzenie rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego. Jakie najważniejsze kwestie zostały omówione i jakie decyzje podjęto?
- Na pewno jedną z bardziej istotnych kwestii była zgoda rady nadzorczej na realizację programu emisji obligacji o maksymalnej wartości 300 mln zł. W ramach tego programu KHW będzie mógł wyemitować obligacje na maksymalną kwotę 300 mln zł o ustalonych warunkach brzegowych.

Ta decyzja rady nadzorczej jest bardzo istotna dla firmy, gdyż oznacza możliwość przyspieszenia tempa realizacji zaplanowanych inwestycji. Liczę, że również Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy pozytywnie zaopiniuje tę kwestię.

Nadmienię tu, że posiedzenie rady nadzorczej KHW 21 września było nietypowe, ponieważ wszyscy byliśmy na dole kopalni Mysłowice-Wesoła.

Ile KHW zainwestuje ogółem w 2007 roku?

- Myślę, że ok. 460 mln zł. W planach mieliśmy inwestycje na poziomie 500 mln zł, jednak głownie chodzi tu o zamówienia publiczne i niestety - jak to często w ich przypadku - procedury się przeciągają.

Żeby realizować plany rzeczywistego dużego i szybkiego skoku w zakresie poprawy bezpieczeństwa i efektywności, potrzebne są pewne i realne źródła finansowania w ściśle określonym czasie i wielkości - bo tylko wtedy będziemy w stanie dokonać rewolucji technologicznej, wprowadzając nowoczesny, wydajny, a przede wszystkim bezpieczny sprzęt. Dlatego konsultujemy, a teraz przechodzimy do szczegółowych rozmów zarówno z organizacjami związkowymi, jak i załogą o planach upublicznienia mniejszościowego pakietu akcji, który to mechanizm oprócz indywidualnych korzyści dla pracowników stworzy realne szanse realizacji wyżej wymienionych celów.

A jeżeli ostatecznie z debiutu giełdowego wyjdą nici?

- Chcę tu podkreślić, że aby realnie poprawić poziom bezpieczeństwa pracy w kopalniach KHW, a nie tylko mówić o tym, to potrzeba mieć na to pieniądze.

Trzeba bowiem inwestować w maszyny i urządzenia. A zatem, żeby nie skończyło się tylko na pustych deklaracjach - potrzebne są pieniądze. Tutaj chodzi o walkę o ekonomiczną przyszłość KHW oraz poziom bezpieczeństwa pracujących tu ludzi.

Z jakim wynikiem zamierzacie zakończyć rok 2007? KHW planował zysk netto w wysokości 150 mln zł, jednak ta prognoza będzie skorygowana, bo kopalnie holdingu zamiast planowanych 16,9 mln ton węgla, wydobędą 16 mln ton.

- Wynik będzie niższy od planowanego, na co wpływ miały kwestie górniczo-geologiczne ograniczające wydobycie. Natomiast nie chciałbym teraz podawać liczb, bo dochodzą kwestie, które będą miały wpływ na ostateczny wynik, ale ich skutki, np. rezerw lub ich rozwiązanie, poznamy dopiero po zamknięciu roku. Ponadto być może na wynik wpłynie sprzedaż części majątku nieprodukcyjnego. Kilka procedur jest wszczętych i w październiku zapadną rozstrzygnięcia w tej sprawie. A zatem konkretnych liczb wolałbym na razie nie podawać.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP