XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stacje ratownictwa górniczego inwestują w sprzęt i chcą wdrażać innowacje

Stacje ratownictwa górniczego inwestują w sprzęt i chcą wdrażać innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Specjalistyczna kamera do penetracji np. miejsc objętych podziemnym zawałem, kamery monitorujące stan górniczych szybów, nowe aparaty robocze dla zastępów ratowniczych i urządzenia do analizy składu powietrza w kopalniach mają wkrótce wzbogacić wyposażenie ratowników górniczych.

Unowocześnienie wykorzystywanego przez ratowników sprzętu oraz wdrożenie opracowanych w ostatnich latach innowacji technologicznych należą do priorytetów Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) SA w Bytomiu, która - wraz z okręgowymi stacjami w Bytomiu, Zabrzu, Jaworznie i Wodzisławiu Śląskim - jest najbardziej wyspecjalizowaną jednostką w polskim systemie ratownictwa górniczego.

Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 4,9 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych, wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.

"Stale podnosimy poprzeczkę, jeśli chodzi o intensywność ćwiczeń, przeprowadzanych w trudnych warunkach mikroklimatycznych, wprowadzamy też nowy sprzęt używany podczas szkoleń. Jesteśmy w trakcie modernizacji dwóch komór szkoleniowych w stacjach w Jaworznie i Wodzisławiu Śląskim" - powiedział PAP prezes CSRG SA dr inż. Piotr Buchwald.

Jego zdaniem, odpowiednie szkolenie należy do kluczowych elementów systemu ratownictwa górniczego, na który składają się - oprócz elitarnych, wyspecjalizowanych jednostek z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa - przede wszystkim ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Ich zadaniem są nie tylko dyżury i udział w akcjach po wypadkach, ale także wiele innych niebezpiecznych prac w wyrobiskach kopalń.

Drugim - obok poziomu wyszkolenia ratowników - kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa jest wyposażenie. Jak poinformował prezes Buchwald, w tym roku CSRG kupi w przetargu ponad 80 nowych aparatów roboczych najnowszej generacji - umożliwiają one ratownikom nie tylko oddychanie w trudnych warunkach, ale mają też wiele innych funkcji, m.in. pomagają w monitorowaniu czynności życiowych ratownika.

Wśród innych realizowanych zakupów jest wysokiej jakości kamera wideoendoskopowa, którą można wprowadzić w trudno dostępne rejony kopalni - np. wyrobiska objęte zawałem lub zagrożone w inny sposób, gdzie jest utrudnione działanie ratowników. Stacja kupuje też kamery szybowe, umożliwiające monitorowanie w kopalniach obmurzy szybów, z których wiele sięga ponad kilometr w głąb ziemi.

"W dalszej kolejności zamierzamy doposażyć nasze laboratoria, m.in. w najnowszej generacji mikrochromatografy, dzięki którym można szybko i precyzyjnie przeanalizować skład atmosfery w wyrobiskach górniczych" - zapowiedział prezes CSRG, wskazując, iż tego typu sprzęt jest wykorzystywany zawsze wtedy, gdy akcje w kopalniach są prowadzone w warunkach zagrożenia pożarowego czy metanowego.

Dr Buchwald zapewnił, że gdy tylko zakończą się etapy testów i uzyskiwania niezbędnych certyfikatów, CSRG zamierza kupić na swoje potrzeby, oraz rozpropagować w kopalniach, najnowsze, innowacyjne rozwiązania, stworzone z myślą o ratownikach górniczych. Chodzi m.in. o nowy system łączności oraz bieliznę z systemem wentylacji i odzież chłodzącą.

"Wiele z tych wynalazków jest odpowiedzią na zgłaszane od dawna potrzeby ratowników i całego środowiska górniczego. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wdrożyć te rozwiązania do powszechnego użytku, zarówno w stacjach ratownictwa, jak i, mam nadzieję, w kopalniach" - powiedział prezes, który w przeszłości, jako szef polskiego nadzoru górniczego, zainicjował część projektów badawczych służących wzmocnieniu bezpieczeństwa w górnictwie.

CSRG uczestniczyła w konsorcjach badawczych, które wypracowały innowacyjne rozwiązania. Jedno z nich to system bezprzewodowej łączności dla ratowników górniczych, który umożliwia stały kontakt głosowy m.in. podczas akcji w podziemnych wyrobiskach. Oprócz łączności głosowej w dwóch kierunkach jednocześnie - jak w telefonii komórkowej - nowe rozwiązanie pozwala też na monitorowanie wybranych parametrów życiowych ratowników, przekazując informację np. o częstości akcji serca. Ponadto system daje możliwość lokalizowania ratowników.

W przyszłości twórcy systemu chcą rozwijać go w kierunku transmisji obrazu i innych danych, by platforma mogłaby być formą podziemnego internetu, wykorzystywanego nie tylko podczas akcji ratowniczych, ale też np. do monitorowania i sterowania bezobsługowym wydobyciem w najbardziej niebezpiecznych miejscach.

Inne czekające na upowszechnienie rozwiązanie to zestawy bielizny dla ratowników: z elementami chłodzącymi oraz z systemem wentylacji, a także wierzchnia odzież ochronna i urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. Intencją twórców nowej odzieży dla ratowników było stworzenie ubrań zapewniających bezpieczeństwo oraz oddawanie ciepła w celu zapobiegania przegrzaniu organizmu.

Konieczność opracowania specjalnej - chłodzącej i odpowiednio wentylowanej - bielizny dla ratowników wynikała ze specyfiki podziemnych akcji ratowniczych, prowadzonych często w wysokiej temperaturze i w warunkach zagrożenia wybuchem. Obciążeni dodatkowo sprzętem ratownicy ponoszą bardzo duży wydatek energetyczny, co ich osłabia i naraża na wypadki, np. udar cieplny. Obecnie w celu odprowadzania nadmiaru ciepła z ciała stosuje się kamizelki chłodzące, które jednak nie do końca spełniają swoje zadanie - są dla ratownika dodatkowym obciążeniem, chłodzą tylko przez jakiś czas, nie spełniają też wszystkich wymagań w zakresie ochrony przed gorącem i płomieniem oraz tzw. elektrycznością statyczną.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego uczestniczy również - w ramach współpracy z Politechniką Śląską - w projekcie naukowo-badawczym Telerescuer, w którym podmioty z Polski, Czech i Hiszpanii pracują nad stworzeniem kopalnianego robota do zadań specjalnych. Urządzenie to ma służyć do penetracji zagrożonych rejonów kopalń, gdzie nie mogą wejść ratownicy. Robot ma m.in. przekazać z takich rejonów obraz i mierzyć skład atmosfery. Jeszcze w tym roku wynalazek ma być testowany w korytarzach ćwiczebnych CSRG, a później w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stacje ratownictwa górniczego inwestują w sprzęt i chcą wdrażać innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!