Stacja ratownictwa kopalni Wieczorek ma 100 lat

Stacja ratownictwa kopalni Wieczorek ma 100 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Załoga katowickiej kopalni Wieczorek świętowała w niedzielę stulecie stacji ratownictwa górniczego w tym zakładzie. Ratownicy górniczy uważani są za elitę branży. Są kierowani w najbardziej niebezpieczne części kopalń, podczas akcji często ryzykują własne zdrowie i życie.

  • Stacja Ratownictwa Górniczego kopalni Wieczorek zatrudnia 123 osoby - 98 pracowników fizycznych i osoby dozoru.
  • Jak podkreślają przedstawiciele PGG, ratownicy z Wieczorka to załoga o dużych umiejętnościach i fachowości.

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele pw. św. Anny w Katowicach-Janowie. Później uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac przy stacji ratowniczej kopalni, gdzie przygotowano pokazy sprzętu ratowniczego. W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.

Swe doświadczenie budowała przez wiele lat pracy zawodowej, na ćwiczeniach, jak i w czasie akcji ratowniczych. Kopalnia Wieczorek, która do 1945 r. nosiła nazwę Giesche, w ubiegłym roku obchodziła 190-lecie powstania.

Mając na uwadze bezpieczeństwo załogi kopalni Giesche, zarówno dołowej jak i zamieszkałych w osiedlach dla pracowników, w roku 1917 powstała jednostka zawodowej straży pożarnej wraz ze stacją ratowniczą.

Zatrudnieni tam pracownicy wykonywali służbę przeciwpożarową, kontrolowali nieruchomości, gasili pożary, pełnili służbę w zabezpieczeniu kopalni i sąsiednich fabrykach należących do przedsiębiorstwa Giesche SA oraz w osiedlach gminy Janów.

Początki

Jak przypominają przedstawiciele kopalni, pierwsze wzmianki o działaniach zorganizowanych grup ratowników górniczych na Górnym Śląsku pochodzą z lat 70. XIX w. Służby ratownicze czasami powstawały z inicjatywy samych górników, innym razem taki zastęp organizował właściciel zakładu. Powstające zespoły działały jednak samodzielnie. Brakowało też odpowiednich przepisów, które regulowałyby prace zastępów ratowników.

W marcu 1896 w kopalni Kleofas prowadzono akcję ratowniczą, gdzie w wyniku pożaru i zatrucia się gazami zginęło 104 górników. Pracownicy z kopalni Giesche brali w niej udział - nie było to jednak wówczas traktowane jako ratownictwo, a jedynie niesienie pomocy sąsiedniej kopalni.

Administracja niemiecka, jako jedna z pierwszych na świecie, stworzyła w 1900 roku prawo regulujące ratownictwo górnicze. Na jego mocy w należącym wówczas do państwa niemieckiego okręgu górnośląskim powstała VI Sekcja Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego - z siedzibą w Tarnowskich Górach.

Decyzję o utworzeniu ośrodka nadzorującego działania wszystkich służb ratowniczych na Górnym Śląsku podjęto dopiero po tragicznych wydarzeniach we francuskiej kopalni Courrieres w 1906 roku, gdzie ginęło 1099 osób, w tym wiele dzieci.

W 1906 r. podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Oddano ją do użytku dwa lata później. Zgodnie z przyjętym regulaminem stacja została zobowiązana do udzielania pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii czy akcji ratowniczych.

Po wybuchu II wojny światowej bytomskiej stacji powierzony został nadzór i kontrola nad wszystkimi służbami ratownictwa górniczego. W latach 1941-42 utworzono Górnośląski Związek dla Bezpieczeństwa Kopalń i Ratownictwa Górniczego, który przejął od Spółki Brackiej zarządzenie i utrzymanie stacji w Bytomiu.

Po II wojnie światowej

Cały okręg górnośląski znalazł się w administracyjnych granicach Polski. Powstał wtedy Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego, który nadzorował istniejące stacje ratownictwa nie tylko na Górnym Śląsku.

Kolejne zmiany w ratownictwie górniczym wprowadzono już w 1948 roku. Wtedy też powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.

10 lat później w jej miejsce powołano Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i koordynować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.

W 1974 roku zakończono rozpoczęte cztery lata wcześniej prace związane z budową nowego budynku CSRG. 1 stycznia 2005 roku Stacja została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stacja ratownictwa kopalni Wieczorek ma 100 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!