Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

SRK: będziemy realizować wszystkie zobowiązania Kompanii Węglowej

Autor: PAP
24-07-2017 14:29
SRK: będziemy realizować wszystkie zobowiązania Kompanii Węglowej

Szkody górnicze.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) będzie realizować wszystkie zobowiązania dawnej Kompanii Węglowej (KW), w tym naprawę szkód górniczych oraz świadczenia należne emerytom i rencistom - zapewnił w poniedziałek prezes SRK Tomasz Cudny.

Kompania Węglowa, która ponad rok temu przekazała wszystkie swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej, z początkiem lipca formalnie przestała istnieć. Jej następcą prawnym została SRK, gdzie także trafiła większa część majątku Kompanii; spółka przejęła również jej zobowiązania.

"Po przejęciu majątku Kompanii do naszych obowiązków należy m.in. obsługa takich świadczeń jak reny wyrównawcze dla ok. 2 tys. b. pracowników czy ekwiwalent z tytułu deputatu węglowego dla ok. 150 tys. emerytów. Mogę zapewnić, że będziemy wywiązywać się ze wszystkich tych obowiązków" - zadeklarował prezes, zapewniając, że spółka ma odpowiednie środki na realizację tych zadań.

SRK przejęła z Kompanii także obowiązek naprawy szkód górniczych, wyrządzonych w przeszłości przez kopalnie Kompanii i dawnych spółek węglowych, z których w 2003 r. utworzono Kompanię. Również na ten cel - jak zapewnił prezes - spółka ma zabezpieczone wystarczające środki.

"Nie ma wątpliwości, że zadania związane z likwidacją szkód górniczych muszą być i będą przez nas realizowane. Ponieważ jednak sprawa dotyczy szkód spowodowanych w przeszłości przez różne podmioty, obecnie pracujemy nad taką formułą prawną, która zapewni możliwie szybkie i efektywne działania w tej sprawie" - wyjaśnił prezes Cudny.

Z początkiem lipca, w ramach podziału Kompanii Węglowej między SRK i dwie nowo utworzone spółki Skarbu Państwa, spółka restrukturyzacyjna przejęła 6.565 działek o łącznej powierzchni przekraczającej 1,7 tys. hektarów (oznacza to podwojenie ilości posiadanych przez SRK gruntów), w tym blisko 4 tys. działek (o łącznej powierzchni 1,1 tys. ha) uregulowanym stanie prawnym oraz ponad 2,6 tys. działek, których stan prawny nie jest uregulowany. Do SRK trafiło też prawie 3,4 tys. dawnych mieszkań zakładowych (w sumie spółka ma ich już ok. 15 tys.) i ok. 3,5 tys. garaży.

Przeniesienie większości majątku dawnej Kompanii do SRK jest konsekwencją porządkowania sytuacji w branży górniczej przez właściciela, jakim jest Skarb Państwa. Kompania Węglowa po zbyciu swoich kopalń do Polskiej Grupy Górniczej w kwietniu 2016 r. zbliżyła się profilem swojej działalności do SRK - stąd decyzja właściciela o podziale i koncentracji majątku pogórniczego w jednym podmiocie. Obecnie SRK zatrudnia w sumie 2580 osób, w tym ok. 150 przejętych niedawno z KW.

Przygotowania do podziału Kompanii trwały od wiosny tego roku. W końcu czerwca Sąd Rejestrowy w Katowicach zarejestrował uchwałę Walnego Zgromadzenia Kompanii Węglowej o podziale spółki, a sama Kompania została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP