PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spotkanie ministra Tchórzewskiego w KW przełożone

Autor: wnp.pl (DC)
24-02-2016 12:24
Spotkanie ministra Tchórzewskiego w KW przełożone

Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Nie odbędzie się zaplanowane na 24 lutego br. spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego ze związkowcami z Kompanii Węglowej.

Minister Tchórzewski w piśmie do strony związkowej napisał, że z powodu ważnych spraw nie może przyjechać. Dodał, że podany zostanie inny termin spotkania, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy mogłoby do niego dojść.
Spraw do omówienia w KW jest kilka. Jedną z najważniejszych jest kwestia średnich płac w roku 2016. Podczas spotkania, jakie odbyło się 11 lutego, związkowcy zaproponowali przyjęcie przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015. Na to nie godził się jednak zarząd spółki, który zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w pierwszym kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z pierwszego kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w pierwszym kwartale 2015 roku.

Zobacz także: Prezes KW tłumaczy pracownikom dramatyczne położenie spółki

W kalkulacji przeciętnych wynagrodzeń, które przedstawił zarząd KW, nie ujęto nagrody z okazji Dnia Górnika tzw. „Barbórki”, gdyż wypłacana jest w czwartym kwartale, nie ujęto również dodatkowej nagrody rocznej tzw. 14-tej pensji, gdyż wypłacana jest w pierwszym kwartale roku następnego. Nie ujęto również deputatu węglowego i rekompensaty węglowej, gdyż terminy świadczeń zależą od indywidualnych decyzji pracowników w ciągu całego roku, niemniej będą one wypłacane pracownikom według dotychczasowych zasad.

Na takie rozwiązanie nie chcą się zgodzić związkowcy, zdaniem których będzie to w praktyce oznaczało zmniejszenie płac o ok. 1,5 tys. zł.

KW najtrudniejsze chwila ma za sobą

Inna ważna sprawa to powstanie Polskiej Grupy Górniczej. Krzysztof Sędzikowski, prezes KW, poinformował załogę spółki o najważniejszych założeniach biznesplanu PGG. Zapewnia przy tym, że najtrudniejszy moment spółka ma już za sobą.

- Pomimo skrajnie niekorzystniej sytuacji w branży węglowej, Kompania Węglowa wypłacała wynagrodzenia swoim pracownikom w terminie, uregulowaliśmy w całości nagrodę barbórkową, pierwszą ratę 14-tki oraz wszystkie inne zobowiązania wobec pracowników. Program restrukturyzacji konsekwentnie wdrażany przez zarząd KW przyniósł pozytywne efekty. Obniżyliśmy koszty wydobycia węgla, sprzedaliśmy nadwyżkę węgla ze zwałów i wdrożyliśmy wiele inicjatyw oszczędnościowych w kopalniach. Mieliśmy – jak wieszczyli niektórzy - już w połowie zeszłego roku zniknąć z rynku. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy tak się na szczęście nie stało. Uchroniliśmy spółkę przed ogłoszeniem upadłości i dalej prowadzimy naszą działalność – czytamy w piśmie Krzysztofa Sędzikowskiego w liście do pracowników spółki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP