Spór zbiorowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Spór zbiorowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pięć największych związków zawodowych, działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) wszczęło spór zbiorowy z zarządem firmy, domagając się wzrostu płac.

Zarząd JSW ogłosił w tym roku zamrożenie wynagrodzeń z powodu kryzysu na rynku stali i koksu.

"Spór dotyczy m.in. utrzymania w pierwszym półroczu 2009 r. funduszu płac na poziomie 2008 r. i wzrostu wynagrodzeń w drugim półroczu na poziomie nie niższym niż wskaźnik określony w rozporządzeniu rządu z listopada zeszłego roku, czyli 8 proc." - powiedziała rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska- Bajer.

Związkowcy chcą także wyrównania wielkości przysługującego górnikom deputatu węglowego do 8 ton dla wszystkich pracowników.

Spór zbiorowy w JSW już od kilku tygodni prowadzi związek "Sierpień 80". Teraz jednak wszczęło go Reprezentatywne Porozumienie Związków Zawodowych, w skład którego wchodzą największe centrale, skupiające łącznie ponad 80 proc. pracowników spółki: "Solidarność", "Solidarność 80", Związek Zawodowy Górników w Polsce, "Kadra" i "Kontra".

Termin rozpoczęcia rozmów w ramach sporu zbiorowego nie został jeszcze ustalony. Prawdopodobnie po pierwszych spotkaniach wyznaczony zostanie mediator w sporze. Jeżeli rozmowy z jego udziałem nie doprowadzą do porozumienia, związkowcy zyskają prawo do działań protestacyjnych, np. - jak miało to już miejsce w Kompanii Węglowej - strajku ostrzegawczego.

Tydzień temu, wbrew stanowisku związków zawodowych zarząd JSW zdecydował o zamrożeniu w tym roku płac w kopalniach firmy oraz innych spółkach należących do jej grupy kapitałowej. Na taką decyzję wpłynęła przede wszystkim pogarszająca się sytuacja ekonomiczno-finansowa spółek, wynikająca ze zmniejszenia się produkcji stali, co doprowadziło do zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel koksujący.

Rzeczniczka spółki argumentuje, że zamrożenie płac ma na celu utrzymanie miejsc pracy w grupie JSW. Firma zakłada wprawdzie, że w końcu tego roku zatrudnienie będzie mniejsze o 1,3 tys. osób, ale wynika to z odejść głównie na emerytury, przy jednoczesnym wstrzymaniu przyjęć nowych pracowników.

Mimo sprzeciwu związków zarząd JSW ustalił, że wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie rezultatem realizacji polityki płacowej, polegającej na utrzymaniu wynagrodzenia za dniówkę przepracowaną w dni robocze 2009 roku, na poziomie z ostatnich czterech miesięcy 2008 roku.

W toku negocjacji związkowcy godzili się na podobne rozwiązanie, ale chcieli, by wskaźnik wyliczać nie tylko na podstawie wynagrodzeń za dni robocze w ubiegłym roku, ale także za pracę w weekendy, kiedy wynagrodzenia są dwukrotnie wyższe. Byłoby to korzystniejsze dla pracowników. W tym roku JSW ogranicza do minimum liczbę dniówek przepracowanych w dniach wolnych od pracy.

Związkowcy postulowali także, by w połowie roku, po analizie sytuacji ekonomicznej firmy, powrócić do rozmów o podwyżkach. Zarząd spółki zdecydował jednak, że ostateczną decyzję o wielkości wzrostu płac podejmie po uzyskaniu informacji o sytuacji finansowej spółki po trzech kwartałach 2009 roku.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach, które w ubiegłym roku wydobyły 13,6 mln ton węgla. Według danych przed audytem, spółka miała 668,8 mln zł zysku netto przy 5,9 mld zł przychodów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór zbiorowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!