Spółki węglowe wnoszą o odstępstwa od zasad sztuki górniczej

Spółki węglowe wnoszą o odstępstwa od zasad sztuki górniczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki węglowe coraz częściej proszą nadzór górniczy o zgodę na odstępstwa od niektórych zasad sztuki górniczej. To efekt zaostrzenia części przepisów, ale często także chęć prowadzenia robót tańszym kosztem - oceniają przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).

- Każdy taki przypadek jest szczegółowo analizowany. Zgoda na odstępstwo od zasad oznacza olbrzymią odpowiedzialność. Często przychylamy się do wniosków przedsiębiorców, ale w niektórych przypadkach nie ma mowy o odstępstwach - powiedział wiceprezes WUG Piotr Litwa.

W ostatnim czasie przed problemem braku zgody WUG na eksploatację w określonych warunkach stanęła kopalnia "Halemba- Wirek" - jedna z najbardziej niebezpiecznych w Kompanii Węglowej.

W "Wirku" firma wnioskowała o pięć różnych odstępstw dla jednej projektowanej ściany wydobywczej. WUG odmówił.

W praktyce może to oznacza niemożność dalszej eksploatacji w tym zakładzie. Dawną kopalnię "Polska-Wirek", gdzie kończą się złoża węgla, kilka miesięcy temu połączono z pobliską "Halembą".

Kompania Węglowa przygotowała jednak projekt kolejnej ściany w "Wirku", chcą wybrać węgiel z tzw. filara ochronnego w pobliżu kopalnianego szybu. Według wiceprezesa, projekt nie gwarantował bezpiecznej eksploatacji w tym rejonie.

- W tego typu kopalniach - bardzo starych, z dużą ilością zaszłości eksploatacyjnych, gdzie pokłady zaliczone są do trzeciej, najwyższej kategorii zagrożenia tąpaniami, każda eksploatacja wiąże się z ryzykiem. Ewentualne odstępstwa od zasad oznaczałyby zwielokrotnienie tego ryzyka - ocenił Litwa, przypominając, że 12 lat temu po tąpnięciu w tej kopalni zginęło 5 górników.

Kumulujące się zagrożenia są też problemem "Halemby", gdzie ponad rok temu po wybuchach metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników. Śledztwo wykazało, że do tragedii przyczyniły się liczne nieprawidłowości i naruszenia przepisów w kopalni.

Zaostrzenie kryteriów bezpieczeństwa, trudności geologiczne i zmniejszenie wydobycia węgla spowodowały, że 2007 rok kopalnia zamknie najwyższą w Kompanii stratą - ok. 230 mln zł.

W ubiegłym tygodniu nadzór górniczy zdecydował o wstrzymaniu eksploatacji na jednej z najważniejszych ścian wydobywczych "Halemby" z powodu zagrożenia metanowego, nakazując drążenie nowych wyrobisk udostępniających tę ścianę.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!