Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki węglowe szykują większe zakupy maszyn w 2009 r.?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
14-10-2008 06:19
Spółki węglowe szykują większe zakupy maszyn w 2009 r.?

Marian Kostempski, prezes grupy ZZM-Kopex

- Spółki węglowe planują w roku 2009 przeprowadzić dużo przetargów na dostawę sprzętu i maszyn górniczych, kopalnie już teraz więcej inwestują w poziome roboty przygotowawcze - mówi Marian Kostempski, prezes grupy ZZM-Kopex.

- Wydaje się, że spółki węglowe mają obecnie większe zapotrzebowanie na maszyny górnicze, niż to było w niedalekiej przeszłości. Tak wynika przynajmniej z planów inwestycyjnych spółek węglowych, które na rok 2009 przygotowują wiele przetargów, głównie na obudowy, ale także na kombajny - ocenia Marian Kostempski.
Prezes grupy ZZM-Kopex dodaje jednak, że trudno przewidzieć, jak te plany przełożą się na konkretne inwestycje. Wiele będzie zależało od możliwości finansowych spółek węglowych, które z nadmiarem pieniędzy kłopotów nie mają. Producenci maszyn starają dostosować się do trudnej sytuacji swoich odbiorców, więc sporo maszyn, jak np. kombajny, oddają w leasing. Większość inwestycji jest jednak prowadzonych ze środków własnych spółek węglowych.

Według informacji Ministerstwa Gospodarki, od roku 2005 znacząco zwiększyła się wartość nakładów inwestycyjnych górnictwa. W roku 2004 były one na poziomie 1,21 mld zł., podczas gdy w roku 2005 wyniosły już 1,83 mld, w roku 2006 nastąpił wzrost do 1,97 mld, a w roku 2007 odnotowano niewielki spadek do 1,92 mld zł.

W roku 2008 planowano inwestycje na poziomie ponad 2,77 mld zł., wiadomo jednak, że wartość zrealizowanych inwestycji będzie znacznie mniejsza.

Jak zapewnia Marian Kostempski, zauważalny jest wzrost przygotowawczych prac poziomych w kopalniach, które wykonuje m.in. Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz), spółka z grupy ZZM-Kopex. Nie ma jednak prowadzonych wielu prac przygotowawczych pionowych, ostatnio nie został rozstrzygnięty żaden przetarg na tego typu prace.

Prezes Kostempski prognozuje, że prawdopodobnie najszybciej zostaną ogłoszone przetargi na roboty pionowe przez Jastrzębską Spółkę Węglową na prace w polu „Bzie-Dębina 1 Zachód” (gdzie prace są prowadzone już od 2007 r.), oraz przez spółkę Karbonia (należącą do grupy NWR, w skład której wchodzi także czeski OKD), na prace w złożu po kopalni Morcinek. Karbonia już przeprowadziła wiele konsultacji, wykonano nawet niewielkie wiercenia górnicze, które mają być pomocne przy opracowywaniu wymagań przetargowych.

Przedstawiciele spółek węglowych przekonują, że kilka przetargów na przeprowadzenie przygotowawczych prac poziomych nie zostało rozstrzygniętych, ponieważ... nie było chętnych do ich wykonania. Jednym z powodów takiej sytuacji są m.in. problemy z pozyskaniem pracowników przez firmy pracujące na rzecz spółek węglowych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.62 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP