PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki węglowe gęsiego na giełdę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
01-12-2011 11:32
Spółki węglowe gęsiego na giełdę
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W 2012 roku na giełdzie może zadebiutować Węglokoks ze swą grupą okołogórniczą. Rok później mogłoby dojść do debiutu Katowickiego Holdingu Węglowego.

Węglokoks, który zakończy rok 2011 z wynikiem ponad 500 mln zł zysku netto, wliczając w to zysk z Polkomtela, buduje silną grupę kapitałową działającą w szeroko rozumianym sektorze okołogórniczym.
Firma otrzymała już zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie Huty Łabędy od Kompanii Węglowej.

- Wierzę, że udany debiut giełdowy otworzy nam drogę do dalszego szybkiego rozwoju - mówi portalowi wnp.pl Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu.

Węglokoks myśli o kolejnych akwizycjach, w tym o nabyciu Węglozbytu. Na jego bazie zamierza wejść w handel węglem na rynku krajowym. Poza tym Węglokoks chce wejść w segment wydobycia węgla. A także importować węgiel i biomasę do Polski.

Jest szansa, że debiut giełdowy Węglokoksu nastąpi w drugiej połowie 2012 roku.

Z kolei Katowicki Holding Węglowy może myśleć o debiucie giełdowym, do którego nie dojdzie jednak wcześniej niż w 2013 roku. Najpierw KHW musi uregulować przeterminowane zobowiązania oraz pozyskać środki na niezbędne inwestycje.

- Musimy pokazać, że rok 2011 był dobrym rokiem dla holdingu, przygotować Plan Techniczno-Eknomiczny na rok 2012 i konsekwentnie go realizować - mówi Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego. - Stąd realna data debiutu to najwcześniej rok 2013.

Cel giełdowy przyświeca też Kompanii Węglowej, czyli największej naszej spółce górniczej.

- Ten debiut może nastąpić przed 2015 rokiem - ocenia prezes zarządu Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska. Być może KW wyemituje obligacje zamienne na akcje. Wówczas od ich emisji do debiutu minęłyby dwa lata.

- Lubelski Węgiel Bogdanka otworzył górnictwu drzwi do giełdy - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Uważam, że to dobra droga dla firm górniczych. My, przygotowując się do giełdy, uporządkowaliśmy wiele obszarów działalności spółki. Ponadto sektor finansowy łaskawszym okiem spogląda na firmy giełdowe - ocenia prezes Zagórowski.

JSW też rozważa możliwość emisji obligacji za ok. 1 mld zł.

- Na razie nie potrzebujemy finansowania zewnętrznego, ale testujemy rynek, chcemy zobaczyć, jak podejdzie on do firmy wydobywczej - mówi Jarosław Zagórowski.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP