Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki okołogórnicze w tarapatach

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-08-2008 12:20
Spółki okołogórnicze w tarapatach

Spółki okołogórnicze borykają się z ogromnym problemem braków kadrowych - mówi dla portalu wnp.pl Sebastian Chachołek, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Budownictwa Górniczego

Na co obecnie najbardziej narzekają szefowie firm świadczących usługi dla kopalń?
- Obecnie spółki okołogórnicze borykają się z ogromnym problemem braków kadrowych. Otrzymaliśmy ofertę z firmy pośredniczącej w pozyskiwaniu pracowników wykwalifikowanych. Chodzi o górników z doświadczeniem pracy w kopalniach w Wietnamie. Ministerstwo Pracy Wietnamu jest nawet w stanie pokryć trzymiesięczny koszt kursu języka polskiego. Chodzi o kilkadziesiąt osób. Natomiast w przyszłości mogłoby górników z Wietnamu przyjechać do Polski nawet i kilkuset - popyt kształtuje podaż, a rynek robót górniczych potrzebuje coraz więcej pracowników.

Była też mowa o sprowadzeniu górników z Ukrainy.

- Tak, ale górnicy z Ukrainy chcieliby u nas zarabiać ponad trzy tysiące złotych na rękę. A dochodzą do tego jeszcze koszty zakwaterowania i wyżywienia. W przypadku Wietnamczyków koszty pracownicze byłyby kilkadziesiąt procent niższe.

Kiedy górnicy z Wietnamu mogliby rozpocząć pracę w polskich firmach?

- Myślę, że na wiosnę 2009 roku. Firmy okołogórnicze mają naprawdę olbrzymie problemy. Wygrały przetargi związane z wykonywaniem określonych robót w sprecyzowanym czasookresie i bez wykwalifikowanej kadry nie wywiążą się z tych kontraktów.

Czy te spółki okołogórnicze ponoszą duże ubytki kadrowe? Jak to dokładnie wygląda?

- Z tym jest różnie. Odchodzą zarówno pracownicy dołowi, jak i sztygarzy. A wiadomo - odejście sztygara „rozwala” całą zmianę. Dochodzi problem kształcenia zawodowego, braku szkół górniczych.

Czy panaceum na problemy będą fuzje firm okołogórniczych?

- Zdecydowanie tak. Widać choćby po przetargach, że duży może więcej. Czasem duża firma oferuje usługi po cenach dumpingowych. Małe spółki tego nie wytrzymują. A zatem będzie dochodziło do fuzji i tworzenia aliansów strategicznych. Potem, jak zawsze, zadecydują mechanizmy wolnego rynku - mocni zostaną, najsłabsi natomiast wypadną z rynku.

Rozmawiał: Jerzy Dudała
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP