PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki energetyczne podpisały umowę inwestycyjną z PGG

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
29-04-2016 09:30
Spółki energetyczne podpisały umowę inwestycyjną z PGG
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Należąca do Grupy Energa spółka Energa Kogeneracja podpisała 28 kwietnia br. umowę określającą warunki inwestycji finansowej w Polską Grupę Górniczą.

Umowa oparta jest na rynkowych zasadach realizacji przedsięwzięcia i ma na celu zapewnienie oczekiwanej stopy zwrotu z inwestycji, między innymi poprzez poprawę efektywności kopalń wchodzących w skład PGG i w konsekwencji osiągnięcie przez nią określonych poziomów rentowności.
Poza spółką Energa Kogeneracja stronami podpisanej umowy inwestycyjnej są: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGNiG Termika, Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych oraz Polska Grupa Górnicza. 

W wyniku podpisania umowy nastąpi objęcie udziałów przez inwestorów w PGG. Energa Kogeneracja obejmie 15,7 proc., a wraz z kolejnymi wpłacanymi transzami docelowo ten udział zwiększy się do 17,1 proc. 

Czytaj także: Do załatwienia masa formalności dotyczących utworzenia PGG

Umowa inwestycyjna zakłada, że PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia, poprawa efektywności funkcjonowania spółki oraz osiągnięcie określonych poziomów rentowności.

Biznesplan PGG zakłada, że począwszy od 2017 r. spółka generować będzie dodatnie przepływy pieniężne dla inwestorów. Generowane przepływy pozwolą na osiągnięcie stopy zwrotu wyższej niż koszt zaangażowanego kapitału.

Umowa wprowadza szereg, rozpisanych na dziesięć lat, zasad monitorowania realizacji biznesplanu.

Dotyczą one w szczególności rentowności, płynności, poziomu zadłużenia oraz efektywności operacyjnej PGG. Zarząd PGG będzie zobligowany do regularnego informowania przedstawicieli inwestorów o poziomach poszczególnych wskaźników. Ponadto inwestorzy nominują swoich przedstawicieli do Rady Nadzorczej PGG, co pozwoli na sprawowanie nadzoru nad spółką.

- Chcę podkreślić, że Energa angażuje się w PGG na warunkach rynkowych i będzie konsekwentnie nadzorować realizację biznesplanu spółki, co umożliwi osiągnięcie oczekiwanych stóp zwrotu dla inwestorów - mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA. - Przy założeniu, że sektor energetyczny Polski jest w dużej mierze oparty o węgiel i w najbliższych dekadach tak pozostanie, inwestycja ta ma olbrzymie szanse, w kilkuletniej perspektywie, okazać się dla koncernów energetycznych korzystna, zwłaszcza kiedy ceny węgla na rynkach będą wyższe niż obecnie. Inwestycje, również te strategiczne, podejmuje się w momentach, kiedy ciekawe aktywa są atrakcyjnie wyceniane i można je nabyć po korzystnej cenie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 196 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP