Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Specjalistyczny Urząd Górniczy: nowa nazwa, stare kompetencje

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-01-2012 08:56
Specjalistyczny Urząd Górniczy: nowa nazwa, stare kompetencje

Specjalistyczny Urząd Górniczy rozpoczął działalność 2 stycznia br. Wcześniej funkcjonował jako Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych.

SUG ma obecnie umocowanie w zapisach Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, która zaczęła obowiązywać z początkiem 2012 roku. Ustawowa regulacja wprawdzie podnosi prestiż urzędu, lecz nie zmienia zakresu kompetencji i zadań.
25 stycznia w siedzibie SUG odbyła się okolicznościowe spotkanie z kierownictwem Wyższego Urzędu Górniczego. Piotr Litwa, prezes WUG powiedział, że SUG jest najlepiej wyposażoną w wysokiej klasy urządzenia kontrolne i pomiarowe spośród wszystkich jednostek nadzoru górniczego.

Planowane jest dalsze jego doposażenie w nowoczesną aparaturę, ponieważ tego wymagają zadania wykonywane przez pracowników SUG.

Adam Zygmunt, dyrektor SUG, wraz z podległymi mu pracownikami zaprezentowali kierownictwu WUG możliwości urządzeń, które stosują w codziennej pracy.

Podkreślali, że zakup np. mikrokamer spłacił się po kilku miesiącach stosowania, ponieważ inspektorzy wykryli kilka uszkodzeń w obiektach kopalnianych przed wystąpieniem awarii.

Dzięki temu zakłady górnicze uniknęły poważnych problemów technicznych i produkcyjnych i być może również wypadków przy pracy.

SUG zatrudnia 31 osób, które wykonują zadania na terenie całej Polski.
W ramach urzędu funkcjonują zespoły robocze, zajmujące się kontrolą i nadzorem górniczych wyciągów szybowych (329, w tym 204 przeznaczonych do jazdy ludzi). Ponadto nadzorują sprawność urządzeń transportowych, poruszających się w wyrobiskach górniczych po torach o dużym nachyleniu ( powyżej 45°); szybów i szybików wraz z wyposażeniem; central i dyspozytornii wraz z systemami łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz magistralnymi sieciami telekomunikacyjnymi, stacji wentylatorów głównych, a także urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia.

SUG jest też organem administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego pierwszej instancji w odniesieniu do obiektów maszyn wyciągowych, szybowych wież wyciągowych, urządzeń, budynków nadszybia, centrali, dyspozytorni, systemów oraz sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP