Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spadek cen węgla przybliża górnictwo do katastrofy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-06-2013 10:25
Spadek cen węgla przybliża górnictwo do katastrofy
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Granica między kosztem wydobycia a sprzedażą oscyluje wokół 40 groszy. To balansowanie na cienkiej linie, upadek może być niezmiernie bolesny.

- Niestety, ale import węgla będzie skutkował coraz większymi problemami polskich producentów, bo zejść z cenami już bardziej nie sposób - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Granica między kosztem wydobycia a sprzedażą oscyluje wokół 40 groszy. To już jest balansowanie na cienkiej linie, sytuacja naprawdę jest ciężka.
Wiadomo, że w ostatnich latach o dość dobrych wynikach polskich spółek węglowych decydowały tylko i wyłącznie wysokie ceny węgla na światowym rynku.

Teraz jednak trend jest odwrotny. Cena tony węgla energetycznego w ARA (porty Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) jest na poziomie poniżej 80 dolarów.

W przypadku węgla koksowego, potrzebnego do produkcji stali, sytuacja też się pogarsza. Zamiast przewidywanej przez analityków stabilizacji cen, mamy ich spadki.

W kwietniu tego roku cena zbytu ogółem węgla kamiennego (energetycznego i koksowego) wyniosła 297,70 zł za tonę.

Dalszy spadek cen postawi polskich producentów węgla w niezmiernie trudnej sytuacji. Przykładowo Katowicki Holding Węglowy deklaruje, że priorytetem jest zakończenie roku 2013 na choćby niewielkim plusie. Jednak dalszy spadek cen może te plany zniweczyć.

- Dotychczas to przede wszystkim poziom cen na międzynarodowym rynku powodował, że polskie spółki węglowe były na plusie - podkreśla Wacław Czerkawski. - Natomiast widać, że te ceny słabną. Trzeba więc podjąć działania, by ten spadek cen nie narobił spustoszenia. Chodzi tu między innymi o intensyfikację wydobycia, o zmniejszanie kosztów jednostkowych. Polskie górnictwo jest małe w skali światowej i nie ma wpływu na poziom cen. Niebawem może dojść do wielkich problemów, bo 40 groszy to bardzo mała różnica między zyskiem, a stratą. W tak trudnym momencie może Węglokoks powinien się bardziej zaangażować w sprzedaż węgla pochodzącego od polskich producentów. Trzeba się ratować, także eksportem - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Jeżeli chodzi o spadek cen węgla koksowego na rynku spotowym, to może się on przełożyć na poziom cen w umowach na trzeci kwartał. Jastrzębska Spółka Węglowa odbiera z rynku negatywne sygnały dotyczące poziomu cen.

- Obserwujemy spadek cen w transakcjach spotowych, co może się przełożyć na ceny w umowach i transakcjach - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW.

W JSW nie spodziewają się tego, żeby spółka odnotowała stratę w kolejnych kwartałach tego roku.

W pierwszym kwartale br. zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł 141,87 mln zł, zysk operacyjny grupy wyniósł 204,16 mln zł, natomiast przychody ze sprzedaży 2,18 mld zł. EBITDA wyniosła 490,8 mln zł.

Nie wiadomo, czy wyniki kolejnych kwartałów będą zbliżone do tego, jaki JSW zdołała osiągnąć w pierwszym kwartale br.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (29)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP