Solidarność straszy strajkiem w Polskiej Miedzi

Solidarność straszy strajkiem w Polskiej Miedzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy grożą podjęciem bardziej radykalnych działań. Analitycy oceniają jednak, że zarządowi i pracownikom uda się porozumieć w sprawie płac.

Piątkowe spotkanie przedstawicieli zarządu KGHM z Sekcją Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność" nie odbyło się. Rozmowy miały dotyczyć żądań płacowych organizacji (domaga się wzrostu stawek osobistego zaszeregowania o 200 zł od 1 sierpnia). Związkowcy nie zgodzili się jednak na rozmowy z pełnomocnikami - informuje "Parkiet".

Związkowcy napisali w komunikacie, że nieobecność w trakcie rokowań prezesów to "jawna kpina i ukrywanie przed pracownikami i ich przedstawicielami rzeczywistych zamiarów władz spółki".

- Na spotkanie zaprosił nas wiceprezes Wirth. Oczekiwaliśmy, że weźmie w nim udział - mówi Józef Czyczerski, przewodniczący Solidarności w KGHM. - Nieobecność prezesów świadczy o tym, że lekceważą osiemnastotysięczną załogę. Nie jest w porządku również to, że zarząd nie udziela nam informacji na temat planowanej konsolidacji hut i kopalń. O wszystkim dowiadujemy się z prasy - dodaje Czyczerski.

Solidarność zapowiada, że jeśli do 12 września nie dojdzie do spotkania z udziałem zarządu, to podejmie bardziej radykalne działania. Jakie? - Dzisiejsze spotkanie potraktowaliśmy jako niewszczęcie rokowań. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych możemy ogłosić pogotowie strajkowe, strajk ostrzegawczy lub strajk generalny. Nie wykluczamy zastosowania tych środków - mówi "Parkietowi" Czyczerski.

Monika Kowalska, rzecznik prasowy KGHM, informuje, że na piątkowe spotkanie przybyli dwaj pełnomocnicy, którzy zawsze biorą udział w negocjacjach płacowych. Zapewnia, że zarząd spotka się z Solidarnością. Daty spotkania jednak nie ustalono.

W możliwość strajku w KGHM nie wierzą analitycy. - Wydaje mi się, że akcja strajkowa jest mało prawdopodobna. Historia sporów zbiorowych w KGHM pokazuje, że zarząd nigdy nie godził się łatwo na podwyżki. Zawsze udawało mu się jednak dojść do porozumienia ze związkami - mówi "Parkietowi" Tomasz Krukowski z Deutsche Banku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność straszy strajkiem w Polskiej Miedzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!