PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność LW Bogdanka o strategii: skala outsourcingu w spółce budzi obawy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-02-2017 14:29
Solidarność LW Bogdanka o strategii: skala outsourcingu w spółce budzi obawy
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zakładany CAPEX w scenariuszu bazowym strategii spółki to 3,7 mld zł w ujęciu nominalnym, w okresie 2016-2025. W przypadku realizacji scenariusza elastycznego rozwoju nakłady inwestycyjne w tym okresie wyniosłyby ok. 4 mld zł.

9 lutego Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawił strategię rozwoju dla Obszaru Wydobycie Grupy Enea do roku 2025, z perspektywą do roku 2030.
Ogłoszona strategia jest zgodna ze strategią Grupy Enea oraz wpisuje się zarówno w Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jak i projekt Programu dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności LW Bogdanka Antoniego Pasiecznego treść dokumentu nie wzbudza większych kontrowersji, ale zabrakło wzmianki o konieczności ograniczenia outsourcingu w podstawowej działalności spółki.

Solidarność LW Bogdanka pozytywnie ocenia fakt przyjęcia strategii.

- Istotnym elementem scenariusza elastycznego rozwoju jest synergia w obszarze wydobywczo-wytwórczym Kozienice-Bogdanka-Połaniec. Przejęcie aktywów elektrowni Połaniec przez Grupę Enea ma w perspektywie zwiększyć wskaźnik zużycia węgla na potrzeby własne Grupy z 45 do 75 procent, co gwarantowałoby nam stabilne zatrudnienie z perspektywą wprawdzie niewielkiego, ale jednak przyrostu - zaznacza Antoni Pasieczny, cytowany przez Solidarność Górniczą.

Według niego należy zwrócić uwagę na pewne niedociągnięcia.

- Przede wszystkim nie widzę tam planów ograniczenia outsourcingu w podstawowej działalności spółki. Już teraz jedna trzecia zatrudnionych, w tym blisko połowa pracowników dołowych, pracuje w podmiotach zewnętrznych. To budzi nasze obawy na przyszłość - podkreśla Pasieczny. - Niepokoi nas także zakładany rozwój bazy zasobowej o złoże Ostrów. Istnieją tam potencjalne zagrożenia natury geologicznej, środowiskowej oraz infrastrukturalnej, w tym obszary chronione i zbiorniki wodne. Wcześniejsza strategia zakładała rozwój bazy zasobowej o obszary K-6 i K-7, gdzie zagrożenia te występują w dużo mniejszym stopniu - zaznacza Pasieczny.

Wstępne dane wskazują, że produkcja węgla handlowego Bogdanki za rok ubiegły wyniosła ok. 9 mln ton.

- Biorąc pod uwagę zmienność warunków rynkowych w naszej branży, przedstawiliśmy zarówno scenariusz bazowy, zakładający wydobycie na poziomie średnio ok. 8,5 mln ton rocznie w latach 2017-2025, jak i scenariusz elastycznego rozwoju, zakładający średnioroczną produkcję w tym okresie na poziomie ok. 9,2 mln ton. Analiza otoczenia rynkowego skłania nas do realizacji scenariusza elastycznego rozwoju - zaznaczył Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA. - Podstawowymi filarami naszej strategii do roku 2025 będzie aktywne wykorzystanie synergii w obszarze wydobywczo-wytwórczym Kozienice-Bogdanka-Połaniec, jako kolejny etap procesu integracji w ramach Grupy Enea oraz podwojenie bazy naszych zasobów operatywnych. Niezmiennie stawiamy także na innowacje, które są ważnym elementem DNA Bogdanki. Zamierzamy pozostać liderem efektywności i innowacyjnych rozwiązań w górnictwie, między innymi dzięki kontynuacji programu Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań czy inicjatywom mającym na celu bardziej efektywną gospodarkę skałą płonną czy wykorzystanie wysokowydajnego kompleksu przodkowego. Planujemy także zrealizować, wspólnie z Grupą Enea, studium wykonalności projektu technologii zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej - dodał Krzysztof Szlaga. 

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (13)

BOGDANKA [LWB]

kurs:

64.30 PLN -1.40 (-2.13%)

Notowania | Analiza techniczna


ENEA [ENA]

kurs:

10.43 PLN -0.37 (-3.43%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 815 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

721 551 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP