Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność KW do premier Szydło: czekamy na dobre zmiany w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-02-2016 12:20 |  aktualizacja: 10-02-2016 15:42
Solidarność KW do premier Szydło: czekamy na dobre zmiany w górnictwie
Fot. PTWP

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej wystosowała pismo do premier Beaty Szydło. - Oczekujemy konkretnych działań na poziomie spółek węglowych mających na celu przeprowadzenie procesów naprawczych z poszanowaniem zasad dialogu i w pokoju społecznym - napisali związkowcy z Solidarności.

W piśmie napisano: Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej SA zwraca się do Pani Premier o podjęcie działań mających na celu realizację zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości dotyczących dobrych zmian w górnictwie i działań naprawczych zarówno w naszej spółce, jak i w całej branży.
Deklaracje przedstawicieli Waszej formacji w trakcie kampanii wyborczej, a także po wyborach wyraźnie wskazywały, że w procesie naprawczym priorytetem będą zmiany systemowe i że rządzący zrobią wszystko, aby te zmiany nie odbywały się kosztem drastycznego zmniejszenia bezpieczeństwa socjalnego pracowników górnictwa, a wszystkie trudne problemy będą rozwiązywane w drodze dialogu.

Tymczasem Zarząd Kompanii Węglowej robi odwrotnie, co nosi wręcz znamiona prowokacji, mającej na celu wywołanie niepokojów społecznych wśród załogi. 29 stycznia 2016 roku zarząd KW wypowiedział porozumienie z 17 lipca 2015 roku, które gwarantowało nam przejście do Nowej Kompanii na podstawie art. 23.1 K.p. Jednocześnie poinformował nas o konieczności ograniczenia wynagrodzeń w ciągu dwóch lat o prawie 1200 zł miesięcznie!

Takie postępowanie zarządu budzi uzasadnione wzburzenie wśród załóg kopalń Kompanii Węglowej i głębokie rozczarowanie postępowaniem przedstawicieli rządu, od których oczekiwali spełnienia zapowiedzi o dobrych zmianach w górnictwie i o rozwiązywaniu trudnych problemów w duchu dialogu społecznego - zaznaczyła kompanijna Solidarność.

Związkowcy z Solidarności podkreślili, że oczekują, iż nadzorujący proces naprawy górnictwa w imieniu Prawa i Sprawiedliwości dotrzymają słowa i skupią się na wdrażaniu dobrych zmian - począwszy od audytu w branży, przeglądu koncesji, ograniczenia importu węgla, zmian w prawie górniczo-geologicznym oraz zmniejszenia obciążeń publiczno-prawnych przez wdrożenie procesu powiązania przedsiębiorstw górniczych z energetyką po inwestycje w nowe technologie.

- Oczekujemy także konkretnych działań na poziomie spółek węglowych mających na celu przeprowadzenie procesów naprawczych z poszanowaniem zasad dialogu i w pokoju społecznym - zaznaczyła kompanijna Solidarność. Pod pismem podpisał się szef kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek.

W odpowiedzi na ręce Bogusława Hutka trafiło pismo, w którym zaznaczono, że sprawy górnictwa mają priorytetowe znaczenie dla rządu.

W piśmie od rządu wskazano, że sekretarz stanu w Ministerstwie Energii  Grzegorz Tobiszowski został upoważniony do prowadzenia rozmów z przedstawicielami strony społecznej i zarządu spółki.

- Liczę, że kwestie sporne uda się rozstrzygnąć w sposób satysfakcjonujący wszystkie zainteresowane strony - zaznaczono w piśmie do Bogusława Hutka, przewodniczącego kompanijnej Solidarności.

Na razie mamy impas w negocjacjach w KW. Wypada mieć nadzieję, że obie strony usiądą na nowo do rozmów i zdołają znaleźć kompromis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP