Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sławomir Kozłowski, Solidarność JSW: wielkie problemy z wydobyciem i zła polityka zatrudnieniowa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-10-2011 12:36
Sławomir Kozłowski, Solidarność JSW: wielkie problemy z wydobyciem i zła polityka zatrudnieniowa
fot. PTWP

Wydobycie w tym roku będzie o ok. 1 mln ton mniejsze od zakładanego - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW.

Co z podwyżką wynagrodzeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na 2012 rok?
- Otrzymaliśmy z zarządu założenia do projektu Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2012, gdzie zarząd przedstawił podstawowe kwestie dotyczące funkcjonowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2012 roku.

W związku z tym wysłaliśmy pismo do zarządu z prośbą o spotkanie w celu omówienia poszczególnych kwestii zawartych w założeniach do projektu PTE na 2012 rok.

Chcieliśmy zaprezentować nasze stanowisko i odnieść się do przedłożonych założeń do projektu PTE na rok 2012, w tym również i do polityki płacowej na rok przyszły.

Zarząd zakłada wzrost średniej płacy miesięcznej na 2012 rok w wysokości 2,8 procent, czyli na poziomie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjętego w ustawie budżetowej.

Uważamy, że ten wskaźnik spowoduje całkowite zamrożenie płac, gdyż skutki przeniesione z 2011 roku nie pozwolą na jakąkolwiek poprawę wynagrodzeń pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Oczywiście prosząc o spotkanie, chcieliśmy się także odnieść do zakładanych inwestycji, do prognozy wydobycia, jak również do spraw dotyczących robót przygotowawczo-udostępniających i polityki zatrudnieniowej.

Jak Pan ocenia tę politykę zatrudnieniową?

- Ta polityka zatrudnieniowa jest zła. Powtarzane są błędy z lat poprzednich, co w tym roku spowoduje brak wykonania planu na poziomie ok. 1 mln ton węgla. O tyle mniejsze będzie wydobycie od zakładanego w Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2011 rok.

Za dziewięć miesięcy tego roku nie wydobyto ponad 800 tys. ton węgla w stosunku do PTE! Jeżeli chodzi o 2012 rok, to zakłada się, że wydobycie wzrośnie. Ale wzrośnie w stosunku do niewykonanego Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2011!

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że polityka zatrudnieniowa jest błędna, ale naszych opinii zarząd w ogóle nie bierze pod uwagę. Polityka uzupełniania zatrudnienia tylko z tytułu odejść pracowników jest dalece niewystarczająca.

Natomiast absolwenci szkół górniczych nie spełniają swej roli. Osoby do 21 roku życia nie mogą być na przykład zatrudniane w miejscach o maksymalnym natężeniu zapylenia. A ono występuje praktycznie na całym dole kopalń.

Chcieliśmy usiąść i porozmawiać z zarządem, bo mamy duże wątpliwości, czy plany na 2012 rok dotyczące robót przygotowawczych i prognozy wydobycia są realne. Chcieliśmy, by zarząd odniósł się do tych kwestii podczas spotkania.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP