XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Śląskie. Woda z kopalni lepsza niż ze sklepu

Śląskie. Woda z kopalni lepsza niż ze sklepu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Górnicy z kopalni "Ziemowit" w Lędzinach piją w pracy wodę z własnego, podziemnego źródła. Specjaliści wykazali, że ta naturalnie oczyszczona i wzbogacona woda jest jakościowo lepsza od wielu znanych marek wody mineralnej.

"Jest to woda, która oczyszcza się i wzbogaca w warstwach czwartorzędowych i karbońskich. Badania wykazały, że pod względem składu mineralnego jest bardziej wartościowa od słynnej francuskiej wody Perrier, natomiast nieco brakuje jej do polskiej Muszynianki" - mówi rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, Zbigniew Madej.

Zapewnienie pracującym w trudnych warunkach górnikom dostępu do napojów to obowiązek pracodawcy. Choć kopalnia od dawna ma własne ujęcia wody, najczęściej pracownicy korzystali z kupowanej wody w butelkach. Zmieniło się to, gdy jesienią zeszłego roku zdecydowano o gruntownym remoncie punktu poboru wody. Prace zakończono w grudniu, wymieniając m.in. całą armaturę i aparaturę dozującą.

Kopalniana woda czerpana jest z pompowni, z głębokości ponad 400 m pod ziemią, gdzie spływa z północnych granic obszaru górniczego kopalni "Ziemowit" - z rejonów zlikwidowanych szybów "Piast II" i "Hołdunów". Jest silnie zmineralizowana - całkowita zawartość składników mineralnych wynosi w niej ok. 880 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera m.in. magnez, sód, wapń, wodorowęglany, niektóre chlorki i siarczany.

Obecnie górnicy mogą napełniać własne pojemniki przygotowaną z kopalnianej wody kawą zbożową, herbatą, czystą wodą - gazowaną i niegazowaną oraz wodą gazowaną z sokiem.

"Już po kilku dniach od oddania inwestycji można zaobserwować, że tak serwowane napoje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem załogi kopalni" - relacjonuje Madej.

Przedsięwzięcie ma też wymiar ekonomiczny. Dyrekcja kopalni jest przekonana, że nakłady na remont szybko się zwrócą, gdy pracownicy będą pić więcej wody z kopalnianych ujęć, zamiast tej dostarczanej w butelkach.

Kopalnia "Ziemowit" w Lędzinach należy do największych kopalń Kompanii Węglowej. W tym roku obchodzi 60-lecie działalności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie. Woda z kopalni lepsza niż ze sklepu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!