Śląsk: samorządowcy GZM liczą na chińskie inwestycje

Śląsk: samorządowcy GZM liczą na chińskie inwestycje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śląskie i zagłębiowskie samorządy są zainteresowane większą obecnością chińskich firm w regionie - zapewnił w piątek Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który skupia 14 miast regionu.

W piątek kilkuosobowa delegacja 900-tysięcznego chińskiego miasta Tai'an i ponad 5-milionowej prefektury odwiedziła m.in. Zabrze i Świętochłowice, których Kostempski jest prezydentem. Chińczycy przyjechali do Polski na zaproszenie firmy Kopex, która w Tai'an ma jedną ze swoich spółek-córek. Grupa Kopex jest producentem i dostawcą wysokiej klasy maszyn i urządzeń oraz nowoczesnych technologii dla górnictwa.

Członkowie delegacji podkreślali, że są zainteresowani dwustronną współpracą. "Macie nad nami przewagę w zakresie ochrony środowiska. W procesie transformacji ograniczyliście mocno negatywny wpływ przemysłu ciężkiego na środowisko. My musimy z tym problemem dopiero się zmierzyć" - mówił mer Tai'an Li Hongfeng, zwracając uwagę na przewagę technologiczną polskich producentów urządzeń górniczych.
Hongfeng zaznaczył, że jako mer ponad 5-milionowej prefektury chętnie widziałby na swoim terenie inwestycje śląskich firm. Zapewnił, że zachęca chińskie spółki do inwestowania w Polsce.

Natomiast Kostempski przypomniał, że chińskie firmy są już obecne w należącym do GZM Jaworznie, gdzie zainwestowały w centrum handlu hurtowego.

"Jesteśmy zainteresowani jeszcze większą obecnością chińskich firm w naszym regionie" - zadeklarował Kostempski. Pytany, czy wobec kłopotów chińskiej firmy Covec przy budowie autostrady A2 - nie obawia się podobnych problemów, odpowiedział: "współpraca spółki Kopex z firmami z Tai'an pokazuje, że chiński partner może być wiarygodny".

Szef GZM wskazał na podobieństwa obu regionów: są ważnymi ośrodkami akademickimi i gospodarczymi. W Tai'an, prócz turystyki związanej z bliskością jednej z pięciu świętych gór w Chinach - Tai Shan - silny jest przemysł maszynowy, włókienniczy i górnictwo węgla kamiennego - rocznie na terenie prefektury wydobywa 26 mln ton tego surowca.

Prócz wizyty w Zabrzańskich Zakładach Mechanicznych, które należą do Kopeksu chińska delegacja obejrzała m.in. 15-hektarowy teren inwestycyjny przy Drogowej Trasie Średnicowej w Świętochłowicach. Razem z nim miasto oferuje inwestorom dziewięć przygotowanych do zagospodarowania działek o powierzchni ponad 20 hektarów.

Miasto Tai'an leży we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung, u podnóża świętej góry Tai Shan. W ub. roku odwiedziło je 30 mln turystów. Jest nie tylko ośrodkiem przemysłowym i naukowym (na pięciu uczelniach studiuje ponad 100 tys. studentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląsk: samorządowcy GZM liczą na chińskie inwestycje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!