PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skotnicki, wiceprezes KHW o 14-tce: wierzę w kompromis i porozumienie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-01-2016 10:34
Skotnicki, wiceprezes KHW o 14-tce: wierzę w kompromis i porozumienie

Mamy taki układ i przestrzegamy go. Nagroda roczna jest jednym z elementów wynagrodzenia pracowniczego - mówi Tadeusz Skotnicki, wiceprezes KHW ds. pracy.

Tematem rozmów nie jest, czy wypłacać „nagrodę roczną”, gdyż tak się ona teraz nazywa, ale kiedy - mówi portalowi wnp.pl Tadeusz Skotnicki, wiceprezes zarządu KHW ds. pracy.

W grudniu zbiega się wynagrodzenie miesięczne i barbórka, w lutym wynagrodzenie miesięczne i 14-tka. To niesie z sobą problem dla spółki...
- Dlatego proponujemy przesunięcie terminu jej wypłaty i podzielenie na dwie raty. Dyskusję w tej sprawie rozpoczęliśmy w listopadzie 2015 roku, w trakcie spotkania  z sygnatariuszami holdingowego układu zbiorowego pracy.

Uprzedzaliśmy wtedy, że jeżeli nie zajdą korzystne zmiany w sytuacji finansowej Katowickiego Holdingu Węglowego, to wypłata w terminie tej części wynagrodzeń może okazać się niemożliwa. Obecnie stoimy wobec wyboru: wynagrodzenia za luty w terminie, czy czternastka. Bieżących środków starczy na jedno, albo na drugie. A nie możemy spółki dodatkowo zadłużać.

Natomiast podkreślam - tematem rozmów  nie jest, czy wypłacać „nagrodę roczną”, gdyż tak się ona teraz nazywa, ale kiedy.

A gdyby tak całkiem zrezygnować?

- W Katowickim Holdingu Węglowym  obowiązuje Holdingowy Układ Zbiorowy Pracy. Jest to nasze prawo wewnętrzne, którego zapisy są zarejestrowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Możemy rozmawiać o zmienianiu zapisów układu, jego dostosowywaniu do bieżących warunków, ale zasad nikt nie kwestionuje.

Mamy taki układ i przestrzegamy go. Nagroda roczna jest jednym z elementów wynagrodzenia pracowniczego.

Niektórzy zaraz powiedzą, że przecież układ można wypowiedzieć.

- Wtedy jego zapisy obowiązują do czasu zawarcia nowego układu. Tak stanowią przepisy. Prowadzimy negocjacje w sprawie nowego układu, ale dopóki go nie będzie, dopóty obowiązuje aktualny.

A jak to się przedstawia w porównaniu z innymi spółkami?

- Nie zajmujemy się sprawami innych. Naszą troską jest nasza spółka i nasza załoga. A to około 14 tysięcy zatrudnionych.

Załoga, organizacje społeczne - chyba już wszyscy widzą, że od wielu miesięcy walczymy o przetrwanie.

Stąd między innymi program naprawczy na lata 2015-2020, realizowany w oparciu o porozumienie zawarte w lutym 2015 roku z większością działających w naszej firmie związków zawodowych.

Realizacja programu powinna przynieść w 2016 roku oszczędności rzędu 550 mln zł. Jednak sytuacja jest wciąż napięta. Nie możemy ryzykować utraty płynności finansowej. 

A zatem wypłata będzie?

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP