Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skarb Państwa musi zmienić swoje podejście do JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-02-2015 11:00
Skarb Państwa musi zmienić swoje podejście do JSW
fot. Andrzej Wawok

Jak sądzę, z dużo większą wstrzemięźliwością zarząd JSW będzie się decydował na inwestycje pozaprodukcyjne, a zwłaszcza takie, które nie kojarzą się z normalnym funkcjonowaniem kopalń, jak biurowce, hotele czy daleko idący sponsoring - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

W JSW chcą odpracować straty z tytułu strajku. Trwał ten strajk siedemnaście dni, a zarząd spółki wskazywał, że każdy dzień strajku to około 27 mln zł straty.
- Siedemnaście dni wydobycia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest do odrobienia tylko poprzez siedemnaście dodatkowych dni pracy.
Przede wszystkim dlatego, że żadna polska kopalnia nie ma zdolności do zwiększenia wydobycia na istniejącym froncie wydobywczym ze względu na zaniechania inwestycyjne.

Odzyskanie wydobycia w normalnych dniach pracy jest niemożliwe bez wprowadzenia kolejnych zmian wydobywczych w ciągu doby, ale tu barierą jest poziom zatrudnienia.

To bariera nie do przeskoczenia?

- Jest po prostu zbyt mało ludzi o takim poziomie kompetencji, żeby można było w JSW uruchomić kolejne zmiany w ciągu doby.
Dlatego tymi samymi ludźmi, którzy są, trzeba wykonywać pracę w dodatkowe dni dotychczas wolne od pracy. Czyli potrzebna jest paraca w soboty. W tej sprawie, jak sądzę, obie strony deklarują porozumienie.

Jak ocenia Pan politykę inwestycyjną w JSW?

- Ostatni strajk w JSW sprowokował do analizy polityki inwestycyjnej w spółce. Jak sądzę, z dużo większą wstrzemięźliwością zarząd spółki będzie się decydował na inwestycje pozaprodukcyjne. A zwłaszcza takie, które nie kojarzą się z normalnym funkcjonowaniem kopalń, jak biurowce, hotele czy daleko idący sponsoring.

Oprócz celów gospodarczych najważniejszą sprawą jest to, żeby ustabilizować pozostały skład zarządu. Aby uniknąć kolejnych zawirowań personalnych, które destabilizowałyby tylko funkcjonowanie spółki w tak trudnej sytuacji.

Równocześnie dyskusja, jaka miała miejsce w trakcie protestu, musi sprowokować zmianę podejścia do JSW ze strony większościowego akcjonariusza, czyli Skarbu Państwa.

Na czym ta zmiana ma polegać?

- Musi on pozostawić tej spółce pieniądze na inwestycje, a nie traktować jej niczym skarbonki, z której się tylko pieniądze wyciąga.

Niemniej najtrudniejszą sprawą będzie odbudowanie zachwianej wiarygodności JSW na rynku odbiorców węgla koksowego. O ile będzie to bardzo proste w koksowniach znajdujących się w Grupie Kapitałowej JSW, o tyle trudniej będzie w koksowniach znajdujących się za granicą, bądź ulokowanych w Polsce, ale należących do obcego kapitału.

Ten ostatni nie karmi się bowiem sentymentami.

Niemniej wydaje mi się, że wieloletnie doświadczenie we współpracy pozwoli odbudować te relacje. Tym bardziej, że statystycznie taki paraliż w polskim górnictwie, jak ostatni strajk w JSW, zdarza się na szczęście co kilkanaście lat.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP