Silny wstrząs w kopalni Piast; mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia budynków

Silny wstrząs w kopalni Piast; mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia budynków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do silnego wstrząsu doszło we wtorek wieczorem w kopalni Piast w Bieruniu (Śląskie). Żadnemu z górników pracujących pod ziemią nic się nie stało, ale do kopalni dzwonią zaniepokojeni mieszkańcy, część z nich informuje o uszkodzeniach budynków.

Rzecznik Kompanii Węglowej (KW), do której należy kopalnia Piast Zbigniew Madej powiedział PAP, że do wysokoenergetycznego wstrząsu doszło w obszarze górniczym kopalni Piast doszło ok. godz. 18.30. Była to tzw. ósemka w 10-stopniowej górniczej skali.

Żadnemu z pracowników nic się nie stało. Był to moment, w którym pracę kończyła się jedna zmiana, a zaczynała kolejna. Jednakże do kopalni, Kompanii i innych instytucji dzwoni wielu mieszkańców, informujących, że na powierzchni odczuli silny wstrząs. Niektórzy mówią o odnotowanych uszkodzeniach budynków. W ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut takich zgłoszeń był dziesiątki.

"Wszystkie szkody będą katalogowane, więcej informacji na temat skali uszkodzeń będzie można podać w środę" - powiedział Madej.

W obszarze górniczym kopalni Piast co pewien czas notowane są silne wstrząsy, ze względu na budowę geologiczną i zaburzenia tektoniczne. W 2010 r. w Piaście doszło do jednego z najsilniejszych w ostatnich 18 latach wstrząsów, notowanych w zakładach wydobywających węgiel kamienny na Górnym Śląsku. Jego siła przekroczyła 4 stopnie w skali Richtera. Zgłoszono wtedy blisko 1000 uszkodzeń budynków w 10 gminach.

Specjaliści podkreślają, że wstrząsów nie da się uniknąć, chodzi tylko o to, by nie były one niebezpieczne dla budynków. Stąd konieczność określenia odporności budowli na wstrząsy i ewentualne działania zapobiegawcze. Wstrząsy powodujące skutki pod ziemią lub na powierzchni nazywa się tąpaniami. Gdy podziemne chodniki nie utracą swojej funkcjonalności, mówi się o odprężeniu górotworu (eksploatacja węgla skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w górotworze energii).

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie. Kopalnie nie mają obowiązku zgłaszania do nadzoru górniczego wszystkich wstrząsów. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne. W 2009 r. w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku było ich 741, podczas gdy w latach 80. notowano ich ponad 3 tysiące rocznie. Wynika to nie tylko ze spadku wydobycia węgla, ale to także efekt profilaktyki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!